avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate Parvulescu Daniela

Activitate Parvulescu Daniela

As dori sa stiu si eu daca o persoana depune depozitie de martor in timpul dezbaterii succesorale pentru un fals mostenitor si afla ulterior ca acest mostenitor este fals, dar tot in perioada din timpul dezbaterii succesorale, este considerata marturie mincinoasa?Subliniez ca era tot in timpul dezbaterii succesorale si desi a observat nu a modificat depozitia de martor. Astept raspuns.Multumesc anticipat.
Daca a fost suspendat procesul civil in temeiul art 244 c pr civ.al 1 pct 1,s-a gasit infractiunea si infractorul mai platesti taxe judiciare?Eu stiu ca OUG 20/2013,art 29 pct i si decizia 260 a CC din 2015.Asa este?
Faceti sesizare la Baroul de avocati.Daca este vinovat va plati in fata Comisiei de disciplina!
Se poate face dupa hotararea definitiva,este un termen in care trebuie s-o faci?
Da,asa este
Cererea de complectare a dispozitivului sentintei si cererea de indrepatare a erorii materiale se pot face dupa ce se da sentinta definitiva?
Răspuns la discuția Succesiune-Notar public
Cu declaratia notarului in care recunoaste ca mai exista o pesoana mentionata, ca fiica a tatalui ei decedat (intr-o sentinta civila care este un partaj succesoral),recunoscand ca actul este un partaj succesoral
dudu_alexf a scris:

Cu privire la plata taxei de timbru, Legea 146/1997 privind taxele de timbru prevede ca nu veti plati taxa de timbru pentru daunele rezultate prin infractiuni.
Cu privire la martori se vor urma regulile de procedura penala in ceea ce priveste administrarea probatoriului, intru-cat prin disjungerea cauzei se urmareste doar netergiversarea solutionarii cauzei penale.

Daca dauna provine din neglijenta in seviciu a notarei se platesc taxe de timbru cand vii din penal in civil?
Răspuns la discuția Succesiune-Notar public
De ce eroare,cand si-a dat seama ca mai este vorba de un mostenitor?Nimeni nu este mai presus de lege,cu atat mai mult ca notarul public cunoaste legea 36?1995
Daca notarul public nu citeaza un mostenitor,desi si-a dat seama de persoana ,ca fiind fiica din casatoria anterioara a talui ei,si ca actul este un partaj succesoral de pe urma tatalui ei, pretinzand ca a facut confuzie,aceasta este dol sau eroare?