Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune-Notar public
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune-Notar public

Daca notarul public nu citeaza un mostenitor,desi si-a dat seama de persoana ,ca fiind fiica din casatoria anterioara a talui ei,si ca actul este un partaj succesoral de pe urma tatalui ei, pretinzand ca a facut confuzie,aceasta este dol sau eroare?
Buna seara
Este eroare iar partile pot sa fie acuzate de fals in declaratii.
De ce eroare,cand si-a dat seama ca mai este vorba de un mostenitor?Nimeni nu este mai presus de lege,cu atat mai mult ca notarul public cunoaste legea 36?1995
Parvulescu Daniela, utilizator
Buna seara,
Si cum dovediti?
Cu declaratia notarului in care recunoaste ca mai exista o pesoana mentionata, ca fiica a tatalui ei decedat (intr-o sentinta civila care este un partaj succesoral),recunoscand ca actul este un partaj succesoral