avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate MT67

Activitate MT67

Buna ziua.

Compania la care lucrez m-a anuntat de dim ca incepand cu 1 feb vor avea loc niste schimbari - mai precis mi se vor da bonuri de masa - 10 lei pe care zi lucrata , dar aceasta suma mi se va scadea din salariu. Din cate stiu eu bonurile sunt in plus la salariu , nu invers. E legal?

Va multumesc.

Cu stima
Ema
Buna ziua,

Va prezint pe scurt situatia:
Impreuna cu mama mea, 82 de ani, am contractat o excursie de revelion in Bulgaria.

Deoarece mama nu are pasaport, am discutat cu fetele de la agentie si mi s-a spus ca se poate merge si cu "buletinul". Acest raspuns l-am primit de 3 ori, de 2 ori la inscriere - platit in rate - si o data la telefon, in 28 dec, cu o zi inainte de plecare. Pe mama am inscris-o cu buletinul ( documentul vechi), asa cum ni s-a precizat ca "se poate".

La vama cu Bulgaria, mama a fost oprita si coborata din autocar deoarece ii trebuia o carte de identitate si nu un "buletin". Evident ca trebuit sa renunt si eu la excursie, caci nu puteam sa o las pe mama in vama, singura.

Drumul inapoi acasa l-am suportat din fonduri personale.

As dori sa stiu ce daune pot cere agentiei deoarece la inscrierea in excursie, nimeni nu a sesizat faptul ca actul mamei nu este valabil si ca ii trebuie carte de indentitate.
M-am gandit si la o alta situatie....daca as fi mers la agentie cu carnetul de conducere, oare m-ar fi inregistrat? Poate nu toata lumea cunoaste legislatie? la 82 de ani....nu prea cred....
Sau daca mergi la banca si vrei sa deschizi un cont cu cardul de sanatate, nu e datoria functionarului sa te refuze si sa te avertizeze?

Da, intr-adevar, dupa avertizare, e datoria mea sa ma pun la punct cu actele...

Cum e posibil sa intocmesti un contract atunci cand actul care ti se prezinta nu e valabil? Banii i-au incasat prin urmare intocmind un contract cu acte nelegale.

Precizez ca nici in contract nu se specifica care anume acte sunt necesare- se mentioneaza doar "documentele necesare calatoriei".

Va multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Certificat fiscal pt concesiune
MT67 a scris:

Buna seara,

Mama mea care locuieste in sect 2 are nevoie sa obtina un certif fiscal pentru succesiune (care sa ateste ca a platit impozitul pe casa pe 2015 si ca nu are datorii)
Am fost la sectia anaf de pe str Avrig si am fost tratata cu indiferenta de rigoare; am fost trimisa la nu stiu ce alta unitate de langa Gara de est.

Ma poate ajuta cineva cu informatii concrete?

Va multumesc

MT



Buna seara,

Mama mea care locuieste in sect 2 are nevoie sa obtina un certif fiscal pentru concesiune (care sa ateste ca a platit impozitul pe casa pe 2015 si ca nu are datorii)
Am fost la sectia anaf de pe str Avrig si am fost tratata cu indiferenta de rigoare; am fost trimisa la nu stiu ce alta unitate de langa Gara de est.

Ma poate ajuta cineva cu informatii concrete?

Va multumesc

MT