avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1047 soluții astăzi
Forum Activitate mirey3434

Activitate mirey3434

Discuție CHIRII IMOBILE
Cine suporta cheltuielile unei reparatii/a inlocuirii unui electrocasnic mic sau mare pe perioada contractuala inchirierii unui imobil? (chiriasul sau proprietarul?). Precizez ca totul era functional in momentul semnarii contractului. Cade in sarcina proprietarului sa repare de ex. patul (s-a deteriorat pielea ecologica, ,)nefolosindu-se de el decat chiriasul? Sunt f multe exemple de genul acesta ...
Chiar daca legea spune ca chiriasul suporta cheltuielile ce privesc reparatiile locative si proprietarul reparatiile majore,totusi cum le diferentiem ? Va multumesc!
Buna Ziua! Sotul meu(decedat)a optat pt.pilonul de pensii pilonul 2.Vreau sa stiu ce se intampla cu acel fond de pensii daca pot intra in posesia acelei sume.Va multumesc!
Buna seara! Ma intereseaza cum se calculeaza pensia de urmas militara pentru 2 minori(f.mici).In afara de media venitului mediu anual de la data angajarii se iau in calcul si sporurile permanente(spor de radiatii,spor de noapte sau ce sporuri mai au ei in sistem),faptul ca era veteran,alte spacializari pana la data decesului?.( precizez ca sotul a decedat la 34 ani).S.a stab.o pensie in cuantum de 400 lei ptr fiecare copil ceea ce mi se pare ffff.mica...Vreau sa contest ac.decizie insa tb.sa stiu ce acte mai pot atasa .Pana sa primesc decizia eu am crezut ca se ia in calcul 75℅ din salariul lui pe ultimul an...:( nicidecum ca s.a facut un punctaj in f.de stagiile de cotizare si atat.Concluzia este: ce acte tb.sa adaug ca sa recalculeze?Mentionez ca nu m.am ocupat eu de alcatuirea dosarului oferindu-mi ajutor cei de la locul lui de munca spunandu.mi ca au trimis tot....nestiind exact ce au trimis.Va rog respectuos sa imi raspundeti.
In urma decesului sotului meu(accident rutier) am ramas cu un card de cumparaturi de acoperit,acesta fiind pe numele lui.Asigurarea de viata la acest card a fost facuta automat gratuit in primele 3 luni,renuntand la aceasta ulterior doar printr_un apel telefonic,acest lucru facandu_l majoritatea clientilor...dupa spusele bancii.Nu exista nici un act aditional care sa confirme cele zise de banca,eu avand la dosar acea asig.semnata la inceput.Intrebarea este daca pot beneficia de pachetul de asig.protectia rambursarilor? ...interesul bancii fiind de a nu iesi in pierdere iar al meu de a nu plati.este valabila dpdv.legal renuntarea la asig.doar printr_un apel tel? Rog respectuos raspunsul unui avocat.