avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate selciuk

Activitate selciuk

Răspuns la discuția Urgent
in cazul asta ce as putea sa fac ,mai ales ca de 2 ani sunt cu dovada , dosarul meu fiind la politie comunala , ce ma sfatuiti
Discuție Urgent
am condus un scuter de 49 cmc , intr-o intersectie ne dirijata am tranversat din stanga ma lovit unu .

din care eram baut (0,32) si scuterul era neinmatriculat si nici scuterul nu era al meu , am fost la politie mi-a oprit permisu de conducere pe o perioada de 90 de zile din care am dat examen si am drept de circulatie de 45 de zile , mi sa facut dosar penal pentru ca scuterul era neinmatriculat sunt acuzat de art 334 al 6 cp

in care art 334 al 6 nu exista doar pana la 4
in cazul asta ce pot face
prelungirea arestului la domiciliu poate fi mai mare de 30 de zile
Ex un prieten a primit 60 de zile de arest la domiciliu cand codul penal spune,Intrebarea mea este e corect asa ceva .

Noul Cod de procedură penală mai prevede că, în cursul urmăririi penale, arestul la domiciliu poate dura cel mult 30 de zile. Prelungirea acestei perioade se face numai în caz de necesitate, iar fiecare prelungire poate fi pentru cel mult 30 de zile.
Răspuns la discuția Imi pot lua masina acasa?
sfatul meu URGENT Avocat , iar apoi el va depista daca masina e pentru probe ,dar urgent avocat pentru ca avocati din oficiu unii te baga , o spun pe propria experienta am patit si eu ceva si am avut incredere in avocat din oficiu si am stat 6 luni inchis apoi cu un avocat am fost eliberat
Am o intrebare , am un prieten care este in arest la domiciliu si doreste sa munceasca se poate sa munceasca din arest la domiciliu .Ex: se duce la munca 8,10,12 ore in interval de timp 8.30 -18.30 apoi nu mai are voie sa iasa din casa .
Daca merge cea nume trebuie facut cum trebuie procedat
Răspuns la discuția Sex cu prostituata minora (17)
Gresit intretinere sexuala cu minore este infractiune chiar daca ia a vrut , in cazul in care depune plangere la pol erati intr-o situatie dificila lege fiind de partea minorei
Admite excepţia necompetentei materiale a Judecătoriei Constanţa, invocată din oficiu de instanţa de judecată. În baza art. 50 c.p.p. rap. la art. 36 alin. 1 lit. a) c.p.p. , declină competenta de soluţionare a cauzei în favoarea Tribunalului Constanţa.

Am fost arestat apoi mau eliberat ,au schimbat incadrarea juridica acum spun ca nu mai e de competenta Judecatoriei si lau plasat la Tribunal dosarul.

Intrebarea mea e ce pot face acum ce cale de atac am.

Corect inteleg ca nu a fost de competenta lor dar dupa 8 luni ?
Mai ales ca schimbarea incadrari a venit dupa 8 luni.

Incadrarea juridica find schimbata : Din inselaciune ( care judecatoria ne-a dat termen de inpacare si care au acceptat) in trafic de influenta .
Dar cum ,eram 3 baieti din care 2 cu incadrare inselaciune si unu complice la inselaciune , complicele a primit Neinceperea bine inteles ca ia acceptat impacarea pe inselaciune iar pe ceilati 2 le-a schimbat incadrarea in trafic de influenta .
In mod normal ar fi trebuit ca complicele sa fie complice la trafic ,dupa schimbare.

Astept pareri in acest sens.
Daca sa facut declinarea competentei de la Judecatorie catre Tribunal .
Eu avand avocat ,acum e posibil ca avocatul sa imi ceara Onorariu pentru ca sa facut Mutarea la Tribunal
Admite excepţia necompetentei materiale a Judecătoriei Constanţa, invocată din oficiu de instanţa de judecată. În baza art. 50 c.p.p. rap. la art. 36 alin. 1 lit. a) c.p.p. , declină competenta de soluţionare a cauzei în favoarea Tribunalului Constanţa.

Am fost arestat apoi mau eliberat ,au schimbat incadrarea juridica acum spun ca nu mai e de competenta Judecatoriei si lau plasat la Tribunal dosarul.

Intrebarea mea e ce pot face acum ce cale de atac am.

Corect inteleg ca nu a fost de competenta lor dar dupa 8 luni ?
Mai ales ca schimbarea incadrari a venit dupa 8 luni.

Incadrarea juridica find schimbata : Din inselaciune ( care judecatoria ne-a dat termen de inpacare si care au acceptat) in trafic de influenta .
Dar cum ,eram 3 baieti din care 2 cu incadrare inselaciune si unu complice la inselaciune , complicele a primit Neinceperea bine inteles ca ia acceptat impacarea pe inselaciune iar pe ceilati 2 le-a schimbat incadrarea in trafic de influenta .
In mod normal ar fi trebuit ca complicele sa fie complice la trafic ,dupa schimbare.

Astept pareri in acest sens.
Răspuns la discuția Diurna sofer
Aceste raspunsurii le vei afla de la superiori ,totul depinde de regulile interioare ale Firmei