avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Imi pot lua masina acasa?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Imi pot lua masina acasa?

Am si eu o nelamurire.
Acum 1 saptamana am fost depistat cu droguri aspura mea in timp ce eram parcat cu masina mamei mele.
Eu am fost luat cu o masina de jandarmerie si dus la sediul jandarmeriei, iar masina mea a fost condusa de un ofiter al BCCO la sediul jandarmeriei.
Ajunsi acolo, mi-au fost oprite si telefoanele cat si cheia de la masina.
Am asteptat pana a venit procuroul sa dau declaratia.
In timp ce asteptam procurorul un membru BCCO, a venit si mi-a dat cheia masinii dar nu si telefoanele. Dupa care am dat declaratia si am primit ordin de arestare preventiva pentru 24 de ore.
Dupa 24 de ore am fost din nou dus la instanta si s-a prelungit mandatul meu la 30 de zile arestare. Am depus contestatie, iar dupa 7 zile de la emiterea mandatului de arestare preventiva pentru 30 de zile, am fost eliberat sub arest la domiciliu.
Am trimis un prieten sa vada unde este masina, ca am inteles ca este la DIICOT.
Ajuns acolo pritenul meu a vazut ca masina este in fata curtii de la DIICOT ( deci nu este in incinta DIICOT ) este parcata pe trotuar.
Nu are nici un fel de abtibild ori sigiuliu sub forma unui sechestru pe ea.
Eu am cheia masini pe care mi-a dat-o ofiterul de la BCCO.
La BCCO retin ca am semnat ca se opresc doar cele 2 telefoane. Nu imi aduc aminte sa fii semnat ceva pentru masina.

Intrebarea este urmatoarea:
Eu avand cheia de la masina mamei mele, iar masina find afara din curtea DIICOT.
Am voie sa iau masina de acolo ? (un prieten sa o conduca, deoarece eu nu pot parasi domiciuliul)
Cum aflu exact daca masina a fost oprita ca proba ori altceva de genul ? Sa nu imi fac probleme in desfasurarea anchetei.


Tin sa precizez ca nu am avocat momentan si nu ma pricep foarte bine la ce se intampla.
Astept cateva indrumari de la voi unde sa ma duc sa aflu exact ce se intampla cu masina.

Nu am nici un dosar si nici un act de la cele intamplate.

sfatul meu URGENT Avocat , iar apoi el va depista daca masina e pentru probe ,dar urgent avocat pentru ca avocati din oficiu unii te baga , o spun pe propria experienta am patit si eu ceva si am avut incredere in avocat din oficiu si am stat 6 luni inchis apoi cu un avocat am fost eliberat
Momentan ma intereseaza unde pot afla daca masina e luata ca proba.
Incercati sa apelati la avocat.
Masina in mod normal va fi confiscata foarte probabil dar depinde si de felul in care se va aprecia in raport de infractiunea comisa.

Trebuia insa sa va fie adusa la cunoastiinta masura sechestrului.

Daca dvs. nu stiti nimeni nu poate sa stie decat dupa ce merge sa se informeze in concret.

Dvs. daca aveti arest la domiciliu nu aveti cum sa mergeti la parchet.
Trebuie solicitate relatii de la procurorul de caz, in mod normal trebuia sa va comunice ordonanta prin care s-a dispus procedura sechestrului, ulterior dvs aveti dreptul sa depuneti contestatie impotriva acestei masuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate obtine mandat de arestare pentru furt? justdeals justdeals Tocmai ce mi-a fost furat mobilul, bluza de trening si cheia in timp ce alergam la Stadion. :) Politistul care se cica se ocupa de caz mi-a cerut IMEI-ul de la ... (vezi toată discuția)
Va rog... alinacap alinacap Suntem din Pitesti si reprezentam familiile a 13 baieti cu varste cuprinse intre 18-28 de ani, care sunt arestati pentru aderare la grup infractional ... (vezi toată discuția)
Citatie diicot feel4rap feel4rap Am primit o citatie de la DIICOT Ploiesti in data de 6.04.2016 si ca trebuia sa ma prezint pe 12.04.2016, eu sunt plecat din tara si astazi 18.04.2016 am aflat ... (vezi toată discuția)