avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate razvan_dt

Activitate razvan_dt

Multumesc pentru raspunsuri.
Sotia are venituri din pensia de handicap si din venitul de insotitor al unuia dintre copii.
Motivele deciziei ei sunt clare, mi le-a specificat, si nu imi interzice sa vad copiii.
Totusi, eu consider ca o astfel de decizie, fara planificare, fara un ultimatum - faptul ca a plecat si a lasat casa goala, ca si cum ar fi fost in pericol, nu e tocmai justificat.
De aceea, ma intrebam daca pe un asemenea fond, justitia poate aproba divortul.
Sotia a plecat cu copiii - motive temeinice sau nu?

Suntem casatoriti de 10 ani si avem doi copii - de 9, respectiv 7 ani.

Disensiunile in cuplu sunt de natura subiectiva - eu am fost cel care a criticat lipsa de afinitati comune si pasivitatea sociala a sotiei si, intr-adevar, din aceasta cauza, am avut perioade in care m-am comportat foarte rece in relatia de cuplu - greseala mea. Aceste perioade au fost intercalate de perioade in care totul a functionat bine. Nu a existat niciodata violenta, doar mici conflicte verbale.

Copiii sunt atasati de amandoi, si amandoi ne-am indeplinit cu drag rolul de parinte.

Financiar, eu am fost singurul care a sustinut familia pe toata durata casniciei, si am intretinut-o bine, fara sa invoc un statut superior din aceasta cauza.

De-a lungul timpului, am purtat discutii mature legate de o posibila despartire, dar nu am luat nici o decizie, intrucat am pus copiii pe primul loc si ne-a fost teama de efectul traumatizant.

In urma unui astfel mic conflict, fara sa ma anunte, sotia a inchiriat o garsoniera si a decis sa plece cu copiii de acasa.
Amandoi avem partea noastra de vina pentru hopurile din casnicie, dar eu nu pot fi de acord sa separe copiii de mine.

Este justificat legal ceea ce a facut?
Daca ea va cere divort si eu nu voi fi de acord, poate instanta sa ia hotararea de a desface casatoria din astfel de motive?

Multumesc
Firma urmeaza sa isi desfasoare activitatea la parterului unei vile cu doua apartamente. La etaj locuieste o familie.

Este reglementat in vreun fel comertul cu vopseluri (inclusiv amesecul cu pigmenti) in ceea ce priveste noxele si riscul de incendiu?
E posibil ca vecinii sa ne puna bete in roate?
Sunt asociatul unic al unui SRL cu activitate.
Sediul social al firmei se afla intr-un imobil proprietate personala, dar fara activitate la sediu. Activitatea se desfasoara la un alt punct de lucru.

Tocmai am renovat imobilul cu gandul de a muta activitatea acolo, dar, intre timp, m-am hotarat pentru o alta locatie.

Pot asadar inchiria imobilul ca persoana juridica? Adica veniturile din chirie sa fie facturate de firma mea?

Multumesc!
Totodata, as dori sa stiu daca angajarea mea ca administrator la noua firma ar genera conflict de interese.
Multumesc!
Sunt asociatul unic al unui SRL (microintreprindere) care activeaza in domeniul post-productiei video. Am achizitionat destul de multa tehnologie pentru desfasurarea activitatii si am contracte in desfasurare.

Sotia mea vrea sa deschida un SRL care sa aplice la programul StartUp Nation. Dorim ca noua firma sa ofere servicii complementare, care ar putea aduce noi clienti pentru ambele entitati. Noul SRL ar avea acelasi cod CAEN cu cel existent.

Putem face un parteneriat oficial care poate fi stipulat ca oportunitate in planul de afaceri al noii firme? Sau exista vreun conflict de interese?

Multumesc!
Intreb cu riscul de a repeta topicul pe forum, dar se pare ca nu exista un raspuns concret :|

Detin un PFA si sunt asociatul unic al unui SRL.

Este legal ca cele doua entitati sa semneze un contract de prestari servicii, in baza caruia SRL sa factureze PFA?
Detin un PFA din 2012. Norma fixa, platitor de TVA.
Date fiind modificarile fiscale anuntate pentru la anul, doresc sa imi continui activitatea prin deschiderea unui SRL.
Serviciile oferite sunt de productie si postproductie cinematografica; prin urmare, am achizitionat mult echipament IT si aparatura specifica, la preturi destul de mari. Deci marea mea grija o reprezinta acest inventar.

Optiunile mele sunt cedarea bunurilor catre persoana mea fizica sau catre noul SRL. Ce ma sfatuiti?
Procedura aleasa se poate baza pe un calcul concret al sumelor neamortizate? Sau definesc eu un pret? Sau se evalueaza de cineva sau pe niste criterii?
Este o optiune suspendarea activitatii pana cand trece perioada de amortizare pentru toate bunurile?

Orice sfat legat de situatia mea este binevenit. Cunstintele mele fiscale / juridice scartaie foarte :)

Multumesc!