avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate agri2015

Activitate agri2015

Buna ziua,
Societea a primit, de la executorul judecatoresc , o adresa de poprire de 1/3 din venit pentru un salariat care are un venit net de 440 lei si un copil in intretinere.Va rog sa-mi spuneti de la ce venit net se poate face retinerea de 1/3?
Multumesc
Plangerea penala unde trebuie depusa?
La multi ani!!
Am avut un credit pe care l-am lichidat in 2008(platit integral),si in 2015 am primit de la un executor judecatoresc (exista si sentinta judecatoresca) cum ca acel credit nu este platit si trebuie sa platesc o suma de 7 ori valoarea creditului initial Executorul mi-a blocat contul fara sa astepte cele 15 zile in care puteam sa depun cerere la instanta.Am facut contestatie la executare ,cerere de suspendare a executarii silite ,am platit cautiune stabilita de instanta, ,am obtinut prin hotarare civila suspendarea executarii silite,dar executorul judecatoresc nu doreste sa -mi deblocheze contul,Intre timp am obtinut si adresa cum ca creditul este lichidat,pe care am depus-o la dosar.Unde trebuie sa ma adresez ,ce trebuie sa fac pentru deblocarea contului?,sau ce trebuie sa fac mai departe?

Buna ziua
De la Soc. romana de Radiodifuziune am primit F proforma ptr plata taxei de radio pe 2013,20014,2015.Le-am raspuns ca conform L41/1994,art.40.alin.3 au obligatia sa plateasca aceasta taxa cei care sunt "beneficiari ai acestor servicii" eu neavand la societate aparate radio .Raspunsul lor a fost ca conform L41/1994 art40,alin.3 trebuie sa platesc aceasta taxa ,argumentand ca art.2 din GH977/2003 prin receptor radio se intelege orice" aparat carepoate recepta programele radio:telefon calculator abonamente la cablu TV,radio din masina etc.
Va rog sa ma lamuriti trebuie sau nu platita aceasta taxa din moment ce nu sunt beneficiarul unui astfel de serviciu,nu am contract cu ei,

Buna ziua,
Se poate retine de la un salariat, cu un venit net lunar de 209 lei (program de 3 ore) cota de1/3 din salar pe baza unei popririi de la un executor judecatoresc ?
In 06.2006 am luat produse cu plata in rate si am fost creditat de un IFN cu suma de 1380 lei,cu plata a 27 rate lunare.In sep 2008 am terminat de platit creditul.In 18.11.2015,dupa 7 ani,am primit prin posta de la un executor judecatoresc,o sentinta judecatoreasca si o incheiere de la executor prin care mi se aduce la cunostiinta ca creditul din 2006 este neplatit si preluat de o firma de recuperari creante sc EOS Finante GMBH pentru suma de 8052.74 lei.In termen de 15 zile am depus contestaie la judecatorie ,dar d-ul executor nu a luat-o in considerare si in data de 02.12.2015 a dispus masura popriri cu cota de 1/3 din venit ,la societatea unde lucrez, mi-a blocat si ridicat banii din cont ,care nu era un cont de salarii.Salarul mi se plateste in data de 15 a lunii,dar nu pe card.Ce mai pot sa fac in situatia aceasta.In data de 15 a luni firma este obligata saretina si sa vireze 1/3 din salarul meu in contul executorului judecatores?
Daca un salariat are un credit de nevoi personale ,cu o rata de mai mult de jumatate din venitul lunar,mai poate fi executat silit ,pe baza unei hotarari judecatoresti,cu retinerea unei cote de 1/3 din venit ?.In urma platii ratei si retinerea de 1/3 din venit salariatul,nu mai ramane cu nici un venit.