Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Daca un salariat are un credit de nevoi personale ,cu o rata de mai mult de jumatate din venitul lunar,mai poate fi executat silit ,pe baza unei hotarari judecatoresti,cu retinerea unei cote de 1/3 din venit ?.In urma platii ratei si retinerea de 1/3 din venit salariatul,nu mai ramane cu nici un venit.
la asta trebuia sa se gandeasca pana sa se indatoreze excesiv.
I se va retine 1/3 din salariu, insa are posibilitatea sa conteste in termen de 15 zile, proband ce ati scris aici. Daca va castiga contestatia, nu stiu daca il ajuta sa ii retina un pic mai putin, pt ca datoria va creste.
Daca va ajunge in imposibilitate de plata si cu cealalta datorie, poprirea nu va depasi jumatate din salariu.