Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Societatea romana de radiodifuziune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Societatea romana de radiodifuziune

Buna ziua
De la Soc. romana de Radiodifuziune am primit F proforma ptr plata taxei de radio pe 2013,20014,2015.Le-am raspuns ca conform L41/1994,art.40.alin.3 au obligatia sa plateasca aceasta taxa cei care sunt "beneficiari ai acestor servicii" eu neavand la societate aparate radio .Raspunsul lor a fost ca conform L41/1994 art40,alin.3 trebuie sa platesc aceasta taxa ,argumentand ca art.2 din GH977/2003 prin receptor radio se intelege orice" aparat carepoate recepta programele radio:telefon calculator abonamente la cablu TV,radio din masina etc.
Va rog sa ma lamuriti trebuie sau nu platita aceasta taxa din moment ce nu sunt beneficiarul unui astfel de serviciu,nu am contract cu ei,

Da, e obligatorie.