Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Taxa radio - felicitari! Traiasca avocata de la Cluj!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Taxa radio - felicitari! Traiasca avocata de la Cluj!

Felicitari doamnei avocate de la Cluj ca ne-a salvat de cosmarul taxei radio!

De-abia azi am aflat, cautind subiectul pe Google.
Eu am platit in urma somatiei lor obraznice si la sfatul unei rude avocata, doar 50 de ron pentru 3 ani din urma.Scutirea cred ca e valabila doar cu incepere din 2009 de cand s-a dat sentinta sau pot sa spun si acum ca nu am aparat si sa nu mai platesc?
Mai trebuie sa platesc din urma? E inutil sa mai spun ca nu am aparat de radio si ca in apartament exista o factura prin care se plateste radioul lunar de catre o persoana fizica, proprietara apartamentului.
Ce-ar trebui sa fac sa scap de ei?
Multumesc pentru un raspuns.
Dana Marin a scris:

Felicitari doamnei avocate de la Cluj ca ne-a salvat de cosmarul taxei radio!

De-abia azi am aflat, cautind subiectul pe Google.
Eu am platit in urma somatiei lor obraznice si la sfatul unei rude avocata, doar 50 de ron pentru 3 ani din urma.Scutirea cred ca e valabila doar cu incepere din 2009 de cand s-a dat sentinta sau pot sa spun si acum ca nu am aparat si sa nu mai platesc?
Mai trebuie sa platesc din urma? E inutil sa mai spun ca nu am aparat de radio si ca in apartament exista o factura prin care se plateste radioul lunar de catre o persoana fizica, proprietara apartamentului.
Ce-ar trebui sa fac sa scap de ei?

Am urmarit cu deosebit interes toate interventiile de pe acest site privind injustetea perceperii taxei radio-TV in cazul microintreprinderilor care nedetinand receptoare de acest gen, nici nu beneficiaza de aceste servicii publice. Subiectul m-a interesat si ma intereseaza inca, deoarece si eu ma aflu in aceasta situatie si ma revolta faptul ca in continuare primesc pe adresa firmei (microintreprindere) facturi si somatii de plata cu amenintari de amenda si actionare in judecata din partea Studioului de Radiodifuziune Cluj, cu toate ca le-am adresat inca din 14.04.2009 o petitie (ramasa fara raspuns!), prin care solicitam stornarea ultimei facturi, pe motivul ca societatea mea(cu sediul social in propria-mi locuinta), nu detine receptoare radio-TV si ca urmare, nu beneficiaza de aceste servicii. In plus, am mentionat si faptul ca eu, in calitate de persoana fizica cu domiciliul la ceeasi adresa, platesc taxele respective odata cu factura la Electrica, cu toate ca nu detin niciun receptor radio! Am precizat si faptul îmi întemeiez cererea atât pe sentintele civile nr. 767/2008 (dosar 1428/33/2008) şi nr. 733/2008 (dosar 1426/33/2008) ale Curţii de Apel Cluj, cât şi pe decizia irevocabilă nr. 2103, din 9 aprilie 2009 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a decis anularea textului articolelor 3 al. 1 din HG nr. 977/2003 şi 978/2003.

Ma surprinde si ma revolta in acelasi timp ca Studioul de Radiodifuziune Cluj isi permite sa ignore pur si simplu deciziile irevocabile si definitive ale instantelor si ma gandesc ca poate doar faptul ca tupeul acestei institutii se datoreaza faptului ca decizia ICCJ nu au fost inca publicata in Monitorul Oficial, astfel incat anularea articolelor in discutie sa nu fie inca efectiva!?! Marea mea rugaminte la dumneavoastra este sa-mi spuneti daca decizia ICCJ a fost sau nu publicata in MO si daca da, in care numari si de la ce data isi face efectul.

Va multumesc anticipat pentru intelegere si sprijin.

Multumesc pentru un raspuns.
ContSters20980, utilizator

In concluzie, taxa asta aberanta se mai plateste sau nu? Sau trebuie ca toti care primim atentionari sa mergem in proces cu SSR sau cu firma lor de recuperatori din Bucuresti: SC BPO Solutions SRL?
Ma poate lamuri cineva, pentru ca am primit o notificare de plata si nu stiu ce sa fac.
Cu stima
sandman
sandman, utilizator
Deci,DA URA PENTRU D.NA AVOCAT! dar sentinta civ.767/2008 data de curtea de apel Cluj este data cu recurs si ea a fost data in data de 11.12.2008.Nu se stie daca soc.rom.de radiofuziune a facut recurs,cert este ca nu este publicata in M.O deci ea nu-si produce efecte ,dar si asa hotararea va produce efecte pentru viitor.
In consecinta ceea ce este trecut de plata trebuie platit !!!#-o
alexandra2006ro a scris:

Deci,DA URA PENTRU D.NA AVOCAT! dar sentinta civ.767/2008 data de curtea de apel Cluj este data cu recurs si ea a fost data in data de 11.12.2008.Nu se stie daca soc.rom.de radiofuziune a facut recurs,cert este ca nu este publicata in M.O deci ea nu-si produce efecte ,dar si asa hotararea va produce efecte pentru viitor.
In consecinta ceea ce este trecut de plata trebuie platit !!!#-o

Ba, se stie ca soc.rom.de radiofuziune a facut recurs dar i-a fost respins de catre ICCJ! D-na Anca Dumitrescu a publicat un articol pe aceasta tema chiar pe acest site, din care citez:

Prin decizia nr. 2103, din 9 aprilie 2009, in dosarul 1428/33/2008, ICCJ a respins ca nefondat recursul declarat de Guvernul Romaniei si a anulat ca netimbrat recursul formulat de Societatea Romana de Radiodifuziune, in procesul prin care o firma din Cluj a cerut anularea taxei radio-TV.

Potrivit articolului 23 din Legea nr. 554/2004 a contenciosului administrativ, “hotararile judecatoresti definitive si irevocabile prin care s-a anulat, in tot sau in parte, un act administrativ cu caracter normativ sunt general obligatorii si au putere numai pentru viitor.”

Sunt astfel anulate, incepand cu data de 9 aprilie 2009, prevederile cuprinse in articolul 3, alineatul 1 din Hotararile de Guvern nr. 977 si 978 din 2003, astfel ca microintreprinderile care nu detin mijloace tehnice de receptionare a informatiei radio-TV nu vor mai fi obligate sa achite taxa instituita de lege pentru aceste servicii.
Dana Revnic, avocata care s-a ocupat de caz, a declarat pentru Avocatnet.ro ca "aceste prevederi ale HG-urilor citate se vor considera anulate numai in ceea ce priveste obligatia de a achita taxele radio si tv de catre microintreprinderile care nu detin receptoare radio/tv, deoarece acesta a fost obiectul solicitarilor noastre si pe acest temei instanta de judecata ne-a dat castig de cauza".

Dupa motivare, hotararea judecatoreasca irevocabila se va publica in Monitorul Oficial, iar odata cu aceasta hotararea devine general obligatorie la nivel national.

Intrebarea care se pune acum este daca din 9 aprilie 2009 si pana in prezent, ICCJ a avut sau nu bunavointa sa-si motiveze decizia si sa o publice in Monitorul Oficial, astfel incat sa-si produca efectul!?!
2AS, utilizator
Iata ce am primit de la recuperatorii taxei radio:

"Marius Gleznea to me

Buna ziua,

Va rugam sa cititi (pe acel site) si articolul care specifica foarte clar ca aceasta hotarare nu se aplica retroactiv si poate avea valoare doar dupa publicarea in Monitorul Oficial. In prezent legea 41/1994, republicata cu modificarile ulterioare si H.G 977/2003 si 978/2003 sunt in vigoare, iar hotararea respectiva are valoare doar pentru firma in cauza(va rugam consultati un avocat deoarece in Monitorul Oficial nu este publicata nicio hotarare care sa modifice legea 41/1994, republicata cu mofificarile ulterioare sau H.G 977/2003).
Va informam ca sunteti debitor deoarece firma dvs nu si-a achitat o taxa datorata prin efectul legii .Va rugam consultati contabilul firmei deoarece pentru taxe si impozite nepurtatoare de TVA(taxa radio este nepurtatoare de TVA ) nu exista obligativitatea emiterii unei facturi.
Mentionam ca potrivit art.21-(1) din Codul Fiscal, taxa radio reprezinta o cheltuiala deductibila, iar potrivit art.155-(1) din acelasi cod, pentru operatiunile scutite de TVA(taxa radio este scutita de TVA) nu exista obligativitatea emiterii de facturi. Documentul prin care se face plata(ordin de plata, chitanta )constituie document justificativ de inregistrare in contabilitate a platii taxei pentru serviciul public de radiodifuziune (art 69 alin 2 din Normele de aplicare a Codului Fiscal). Factura este document justificativ pentru platile ce contin TVA,iar taxa radio nu contine TVA.
Art 69 alin 2 din Normele de aplicare a Codului Fiscal:''Persoana impozabila care efectueaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii scutita fara drept de deducere a taxei, conform art 141 alin 1 si 2 din Codul Fiscal nu are obligatia intocmirii de facturi, dar operatiunile vor fi consemnate in documente potrivit legislatiei contabile (op/chitanta).Emiterea facturii nu este interzisa fiind optiunea persoanei impozabile de a factura operatiunile respective '' .Societatea Romana de Radiodifuziune a luat decizia(optiunea) de a nu mai emite facturi incepand cu anul 2009 conform normelor de aplicare a Codul Fiscal.
Mai jos gasiti articole din legea 41/1994,republicata cu modificarile ulterioare, si din H.G 977/2003 aflate in vigoare: (www.srr.ro)

Conform art 40 alin 3 din legea 41/1994,republicata cu modificarile ulterioare:'' (3) Persoanele juridice cu sediul in Romania, inclusiv filialele, sucursalele,agentiile si reprezentantele acestora, precum si reprezentantele din Romania ale persoanelor juridice straine, au obligatia sa plateasca o taxa pentru serviciul public de radiodifuziune si o taxa pentru serviciul public de televiziune, in calitate de beneficiari ai acestor servicii.''.Prin beneficiari ai acestor servicii se intelege ca orice pesroana poate asculta programele radio si este beneficiar al serviciului public de radiodifuziune,ramanand la alegerea dvs daca doriti sa acultati sau nu programele radio.

Precizari aduse H.G 977/2003:

''Art 2 Prin receptor radio se intelege orice aparat care poate recepta programele de radio, respectiv: radio la domiliciu, masina personala, telefonul mobil, calculator(probabil cel de pe care ne-ati trimis acest mail), iPoduri sau orice alte aparate de natura celor care pot recepta in orice mod programele radio, precum si abonamentele la cablu TV.

Art 12: Obligatia de plata a taxei radio pentru toate persoanele juridice nu este conditionata de detinerea receptoarelor radio.

Art.13 Persoanele juridice se pot încadra într-una din următoarele categorii de plătitori:

persoane care nu au salariaţi;

persoane juridice care intră sub incidenţa dispoziţiilor art.103 din Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare;

persoane juridice cu sediul în România, inclusiv filialele acestora, precum şi sucursalele, agenţiile şi reprezentanţele acestora, precum şi reprezentanţele din România ale persoanelor juridice străine.

Art 14 Taxa lunara pentru serviciul public de radiodifuziune se incaseaza de catre societatile mandatate sa factureze si sa incaseze aceasta taxa..

Art.16 Pentru neplata la termen a taxei lunare pentru serviciul public de radiodifuziune persoanele juridice si juridice obligate la plata acestei taxe plătesc penalităţi pentru fiecare zi de întârziere.

Art.20 Persoanele juridice care nu au contracte de furnizare a energiei electrice încheiate cu societăţile mandatate şi sunt consumatori/subconsumatori în baza unor convenţii sau înţelegeri încheiate cu titularii de contracte de furnizare a energiei electrice sau îşi asigură pe cont propriu energia electrică au obligaţia de a plăti taxa pentru serviciul public de radiodifuziune direct la SRR, în contul RO12RNCB0072020805170138, BCR Sector 1, Bucuresti.' '( cazul firmei dvs care nu are incheiat un contract de furnizare a energiei electrice cu societatile mandatate si are obligatia de a achita taxa radio direct Societatii Romane de Radiodifuziune)

Va rugam achitati suma restanta in termenul de 5 zile de la primirea Atentionarii pentru a evita penalizarile. Dupa aceasta data se percep penalizari pentru fiecare zi de intarziere. Pentru anul in curs puteti achita lunar sau in avans.

O zi buna,

Marius Gleznea
BPO Solutions
Sos Oltenitei 35-37
tel: 031 780 03 30
fax: 021 33 201 38
mail: office@bpos.ro
web: www.bpos.ro"
Intrebarea e: sa platesc sau sa ma judec cu ei?

Chiar n-are nimeni nici un raspuns?#-o
sandman, utilizator