avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate florentinaadriana13

Activitate florentinaadriana13

Buna ziua!

Va rog, daca se poate, cineva sa imi acorde un raspuns la urmatoarea intrebare:
"Cum se poate recupera o creanta savarsita de o firma din Republica Moldova? Ce tip de instiintare/somatie se poate folosi? Exista un model anume pentru Republica Moldova?"

Un colaborator al firmei (fost angajat, actual are contract de colaborator) doreste sa achizitioneze o masina in leasing prin firma cu care colaboreaza.(din cele comandate deja de firma). Ce fel de contract trebuie incheiat intre colaborator si firma astfel incat printre conditii se numara: colaboratorul trebuie sa plateasca leasing-ul, revizii, etc si in cazul in care nu isi respecta contractul, masina va ramane firmei.
P.s: el este un colaborator mai dificil care (cu siguranta) va incerca sa gaseasca ceva in contract care sa-l scuteasca de la plata leasing-ului si sa ramana si cu masina.
Ce este de facut in acest caz?
De cateva luni sunt angajata pe postul de Consilier Juridic (asa sunt trecuta si pe cartea de munca), dar nu sunt inscrisa intr-un colegiu al consilierilor juridici.
Intrebarea mea este: Imi pot efectua profesia mai departe in varianta asta sau este nevoie sa ma inscriu neaparat intr-un colegiu?