avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate sagitarius_snc

Activitate sagitarius_snc

Marfa de 90.000 lei urma sa fie vanduta in urmatorii 3 ani. Si daca o recuperz eu nu stiu in cat timp o pot vinde....
Nu inteleg ce este cu aceste cautiuni pe care trebuie sa le platim noi...
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:
Am vandut de pe firma mea catre alta firma marfa in rate pe 3 ani. Am facut in contract mentiunea ca trebuiesc platite ratele lunar si la 3 luni de neplata a lor, bunurile si stocurile de marfa vandute mi se repun in posesie.
Suntem in impostaza in care de 5 luni nu ni s-a mai platit nimic, avem de recuperat undeva la 17.000 ron rate restante + marfa de aprox.80-90.000 ron in stocuri.
Am dat in judecata firma respectiva, si ni s-a cerut ptr 3 actiuni sa platim tot noi 13.200 ron ( 5.000 cautiune ptr sechestru asigurător sechestru judiciar, 3400 ron sechestru asigurător disjungere, 4800 ron actiune in raspundere contractuala).
Cum pot sa rezolv aceasta problema? Firma are popriri pe cont tocmai datorita acestei situatii, iar in instanta suntem pusi sa platim o suma aproape egala cu ce am eu de incasat? Stiu ca probabil au luat in calcul valoarea totala a contractului, dar acesta era pe 3 ani cu plata in rate lunare de aprox. 3400 ron.
Va rog un sfat!!! Un contract intre 2 firme nu valoreaza nimic?
Va rog, un raspuns...
Buna ziua,

Am o poprire pe salariu (1/3) pentru avalizarea unui BO in alb la firma mea. De cand am acea poprire, nu mai reusesc sa-mi platesc lunar bancile (am 5 credite de nevoi personale luate anul trecut si pe care ma chinui de 6 luni sa le platesc lunar ratele - am de la 3 la 5 luni restanta la rate).Nu am sanse sa le aduc la zi, evident ma suna lunar toate bancile...
Mi-am facut cateva calcule si daca le-as lasa sa fiu executat silit ( sa se puna poprire pe sal. de 1/2 din sal net) mi-ar ramane mai multi bani decat in prezent. Acum cu ce imi ramane dupa poprirea veche din salariu nu pot plati nici macar un rand de rate la banci, nu mai zic de altceva...

Ma puteti ajuta cu un sfat, ce riscuri ar presupe daca as lasa creditele sa fie executate (locuiesc intr-o casa cumparata pe numele parintilor; mai am o masina cumparata cu factura pe numele meu dar nu am apucat de 2 ani sa o inmatriculez pe numele meu...).
Exista riscul sa mi se puna sumele restante cu minus pe cont? Sau fiind cont de salariu se face numai poprirea. Mai sunt alte riscuri?
Multumesc frumos.
Buna ziua, in cazul preluarii unui SRL (cesiune totala de parti sociale si schimbare administrator) care este platitor de TVA, imi puteti spune daca se pastreaza TVA-ul? Sau trebuie sa fac iar cerere ptr platitor de TVA?
De asemenea m-ar ajuta mult si daca mi-ati spune de ce acte am nevoie sa preiau un SRL.9am gasit pe net multe informatii dar difera foarte mult).
Multumesc mult.
Răspuns la discuția intrebare despre executor
Ma puteti ajuta, va rog, cu un raspuns? Cum pot clientii mei sa faca plati catre mine si nu catre executor? Si ce patesc ei daca fac plata la mine desi au fost notificati de executor sa-i plateasca lui?
Răspuns la discuția intrebare despre executor
Dar cum pot sa incazez banii ptr salarii odata ce clientii mei au primit acea notificare prin care spun ca sunt obligati sa faca plati numai la executorul meu? Chiar sunt obligati prin lege? M-ar ajuta daca ar face plata in contul meu blocat de executor, caci as putea macar
ptr salarii sa scot banii. Restul tot la executor ar merge.
Multumesc.
Răspuns la discuția intrebare despre executor
Buna ziua, multumesc pentru raspuns. Legatura cu activitatea mea ar fi: as putea sa-mi pierd clientii, care, odata ce au primit astfel de instiintari, ar putea refuza sa-mi mai dea comenzi pe viitor. Si ar mai fi faptul ca desi contul este poprit as fi putut scoate macar banii de salarii din cont.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: am la firma poprire pe conturi ptr o datorie pe care urma sa o esalonez cu o executorul, dar a bagat poprirea inainte. Nu asta ar fi neaparat problema, ci faptul ca mi-a contactat clientii (le-a trimis o adresa/notificare) prin care li se cere ca, daca au sa-mi plateasca ceva, sa nu faca plata in contul firmei mele (care e deja poprit de ei) ci sa faca platile direct catre executor.
Este legal asa ceva? Adica...eu daca face asa cu toti clientii, cum se poate sa mai desfasor activitatea si sa-i mai platesc lui datoria?
De obicei,cat timp dureaza de la comunicarea somatiei cambiale si pana la executarea propriu-zisa? Multumesc