avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Activitate Luciana44

Activitate Luciana44

Răspuns la discuția CARTEA TEHNICA A IMOBILULUI
Cati ani o poate detine constructorul, se poate arhiva fiind exemplar unic?
Răspuns la discuția CARTEA TEHNICA A IMOBILULUI
si in cazul in care dezvoltatorul nu o preda proprietarului ?
BUNA ZIUA
In cate exemplare se intocmeste carte tehnica a unui imobil si cine o detine dupa terminarea unei constructii rezidentiale .?
Un lot mare a fost dezmembrat in parcele. Am cumparat o parcela teren pt care am platit si o cota indiviza pt drumul de acces , trecuta in cartea funciara la A1.Aceasta se invecineaza cu alte 2 parcele de teren la care proprietarii nu au cota indiviza trecuta in CF la A1 , dar se specifica o cota actuala si care folosesc drumul de acces , uneori chiar o blocheaza cu diferite materiale . Este legal sa foloseasca drumul de acces ?
Autorizatia de functionare pentru o magazie de depozitare produse tehnico sanitare, produse chimice, detergenti pt uz gospodaresc se cere inainte la primarie sau dupa ce au fost obiect de activitate declarate la Orc cod caen 4675?
Buna ziua , Va rog sa ma ajutati sa completez caen in declaratia model 3
.La sediu social , unde si locuim avem activitati de birou , trebuie trecut cod 8211 ?
Avem o magazie pe care s-o declaram sediu secundar . Nu stim ce semnifica activitati itinerante .Caen :4329, 4322, 4663, 4647, 4649 -comert cu ridicata si 4791, 4799, 4778 - intermedieri comerciale se trec la sediu secundar sau la activitati itinerante .
Multumesc frumos pentru precizari.Extrasul de carte pt autentificare il poate cere oricine?sau in ce conditii?
Dorind sa cunoastem situatia unui imobil cu mai multe apartamente , pentru ca suntem in litigiu cu proprietarii unuia dintre apartamente ,care au construit respectivul imobil, am cerut extras carte funciara de informare. La cateva zile , prorietarii in discutie au vandut apartamentul lor . In extras carte funciara de informare nu aparea vanzarea respectiva .La cateva zile am aflat ca au venit alti prcartea funciara de informare oprietari .Ce valabilitate are cartea funciara de informare si care este diferenta fata de cartea funciara de autentificare ?
In urma unor defectiuni la coloana de apa , am rugat vanzatorul blocului nou in care locuim sa ne dea cartea tehnica a imobilului .Vazand ca se eschiveaza am mers la inspectoratul de stat pentru constructii. Blocul nu figureaza declarat .
Ce putem face pentru a obtine cartea tehnica, daca exista?! Cum aflam cine este constructorul si ce material a folosit?
Răspuns la discuția bloc nedeclarat
Avem probleme cu modalitatea de constructie a blocului .Daca imobilul nu este construit corect si balconul nostru cade pe cetatenii care vin la spatiul comercial cine este de vina ?