avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate ralgal

Activitate ralgal

Buna ziua,

Urmeaza sa plec la munca in strainatate intr-o tara membra UE - am contract pe o perioada nederminata si asigurare medicala in tara respectiva - si as vrea sa stiu care sunt obligatiile si ce institutii trebuie se anunt de aceasta plecare. Trebuie sa anunt ANAF sau alte organe ale statului, banci etc?
Cum trebuie sa fac daca vreau atunci cand ma intorc in tara sa ma duc la medic? Trebuie sa platesc de acum inainte lunar contributia la casa de asigurari Bucuresti sau pot sa achit doar daca ma voi intoarce in tara pentru investigatii?
Mentionez ca am proprietati pe numele meu in tara si nu am copii.

Va multumesc
Buna ziua,

Am inchiriat un apartament proprietate personala anul trecut in vara pe o perioada de un an incepand din luna Iunie 2015. Chiriasul nu mai doreste sa continue inchirierea si la expirarea contractului se va muta iar eu nu voi mai inchiria locuinta.
Am citit ca la rezilierea contractului trebuie sa anunt la ANAF pentru a imi recalcula taxele pe "Venituri din cedarea folosintei bunurilor". Daca contractul meu este pe o perioada determinata, mai este nevoie de acest drum la ANAF? Ce acte trebuie sa duc/ completez?
Pot sa depun aceasta incetare online pe site-ul ANAF? Am cont de utilizator la ei

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Depozit bancar, clarificari
Va multumesc mult pentru raspuns.

Am facut nunta si nuntasii nu mi-au dat atatea daruri(masini sau case) sau bani facuti ilegal (mai ales ca nu sunt foarte multi). Imi era teama ca ma vor chema la ANAF pentru a justifica provenienta si nu am nici un document care sa ateste ca i-am primit acolo. Poate doar filmarea de nunta cu invitatii care aduc daruri. Nu as fi vrut sa pierd aceasta suma daca o depun la banca pentru suspiciuni ale ANAF.
Răspuns la discuția Depozit bancar, clarificari
Chiar daca suma este peste 5000 euro? (sau 15.000 cat este cea pentru spalare de bani)
Buna ziua,

As dori sa deschid un depozit bancar cu banii primiti la nunta in urma cu cateva luni. Puteti sa imi spuneti

1. Care este suma maxima pe care pot sa o depun(bani lichizi) la o banca fara a fi nevoie de o dovada de provenienta?
2. Trebuie sa declar la ANAF acesti bani?
3. Pot sa declar pe proprie raspundere ca acesti bani provin din economii?(nu stiu cum altfel sa declar banii de nunta)
4.Este legal, daca depasesc suma maxima permisa sa ii impart in mai multe depozite la diferite banci?

Nu as vrea sa am probleme cu ANAF.

va multumesc

Elena