Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce obligatii am cand plec la munca in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce obligatii am cand plec la munca in strainatate

Buna ziua,

Urmeaza sa plec la munca in strainatate intr-o tara membra UE - am contract pe o perioada nederminata si asigurare medicala in tara respectiva - si as vrea sa stiu care sunt obligatiile si ce institutii trebuie se anunt de aceasta plecare. Trebuie sa anunt ANAF sau alte organe ale statului, banci etc?
Cum trebuie sa fac daca vreau atunci cand ma intorc in tara sa ma duc la medic? Trebuie sa platesc de acum inainte lunar contributia la casa de asigurari Bucuresti sau pot sa achit doar daca ma voi intoarce in tara pentru investigatii?
Mentionez ca am proprietati pe numele meu in tara si nu am copii.

Va multumesc
Nu aveti nicio obligatie de a anunta vreo anumita institutie.