Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in strainatate - plata CAS/CASS?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in strainatate - plata CAS/CASS?

Buna ziua!
Urmeaza sa plec in strainatate intr-o tara membra UE. Contractul este pe perioada determinata iar angajatorul plateste asigurarea de sanatate in tara in care lucrez.
Imi puteti spune, va rog frumos, ce institutii ale statului trebuie sa informez in legatura cu aceasta plecare si daca contributiile la CAS/CASS trebuie platite in aceasta situatie?
Multumesc!
OanaDon86, utilizator
Angajatorul de unde este ?
Angajatorul este din Ungaria.
Nu trebuie sa informatio nicio institutie .. perioada lucrata legal in Ungaria vi se va lua in calcul la pensie in tara, iar dupa terminarea c.i.m. , trebuie sa obtineti actele referitoare la perioada lucrata si la faptul ca ati fost asigurat in sistemul lor de sanatate (aici intrebati si la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate) .
Multumesc!