avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate repacom

Activitate repacom

Vrem sa angajam o persoana (ingrijitoare de cladiri), cu functie de baza, cu un contract cu timp partial :
- marti - 8 ore ;
- joi - 8 ore.
Va fi platita 130 lei pe ziua de prestatie .
In luna martie va fi prezenta in firma 9 zile.
In luna aprilie va fi prezenta in firma 8 zile.
Cum se stabileste salariul de incadrare ?
Cum va arata contractul de munca la timp de lucru si cum se face inregistrarea in Revisal?
Buna dimineata,

Avem un salariat angajat cu data de 21.06.2021.

Poate inceta acest contract de munca cu articolul 65 alin (1), avand in vedere ca vechimea in firma este 6 luni ?
Trebuie sa se duca si la fostul loc de munca pentru a cere adeverinta tipizata somaj cu realizarile avute ?

Cum se procedeaza corect ?

Cu multumiri ,
Repacom Obor SA
Am urmatoarea situatie: angajez salariat, incepand cu data de 13.07.2021, cu contract de munca pe perioada nedeterminata, si o perioada de proba de 90 zile calendaristice. Angajatul este preluat din somaj (acesta fiind inscris la AJOFM din decembrie 2020).
Daca se renunta la salariat in perioada de proba, prin notificare, acesta mai beneficiaza de somaj ? Si care sunt pasii de urmat pentru somaj ?
Multumesc
Buna ziua,
Am un salariat angajat cu CIM pentru o perioada de 2 luni, respectiv 10.08.2020 - 10.10.2020.
Incepand cu 01.09.2020, toti salariatii vor beneficia de marire de salariu.
Noul angajat cu CIM pe perioada determinata, poate beneficia de marire de salariu sau se asteapta definitivarea contractului ( daca va avea loc ) ?
Discuție Tichete de masa
Buna ziua !
Este legal sa se acorde tichet de masa si pentru ziua de Sambata, in cazul in care se lucreaza in aceasta zi ( program normal de 8 ore ) sau doar pentru zilele de luni pana vineri ?
Stagiul minim de asigurare pentru concedii medicale și indemnizațiile aferente este de șase luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical, incepand cu 01.08.2018.
Am o salariata care nu are stagiu complet de cotizare. Este angajata de 3 luni in firma si este primul ei loc de munca .
La inceputul lunii august a venit cu concediu medical cod 01.
Cum se calculeaza acest concediu medical, avand in vedere ca nu exista stagiu complet de cotizare?
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
va multumesc
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Chiar daca am 62 de ani ??
Buna ziua ,
Sunt nascut in anul 1954 si vreau sa ma pensionez anticipat.
Perioada lucrata este :
16.08.1972 - 18.12.1974 si 01.04.1975 - pana in prezent.
In aceasta perioada am avut un numar de 110 zile de invoiri si absente nemotivate.
Nu am facut armata.
Avand in vedere faptul ca am cam 43 de ani de cotizare, cu aproximatie, ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial ?