avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Activitate rclean

Activitate rclean

Multumesc pentru raspuns.deocamdata.Vom analiza variantele propuse,probabil una din primele doua.
Am dat avans unei persoane fizice pentru inlocuire acoperis.Lucrarea nu a fost executata si banii nu mi-au fost restituiti.Am un ,,contract ''prin care se recunoaste avansul dat si data la care ar fi urmat sa inceapa lucrarea.Cum as putea sa-mi recuperez banii dati in avans,in aceasta situatie?
Multumesc.
S-a judecat pe latura civila,tatal meu solicitand in instanta anularea procesului verbal cu privire la stabilirea vinovatului ,in cazul accidentului.Chiar daca expertiza a fost in favoarea lui,in final actiunea i-a fost respinsa!Consideram ca pretentiile partii vatamate sunt exagerate (repet,nu au fost victime,spitalizari,etc. si li s-a reparat si autoturismul in cateva zile) dar probabil ca este o tentativa de obtinere a unor foloase in urma unui eveniment nefericit,cerind in acest moment daune materiale si morale substantiale,datorita imposibilitatii utilizarii autoturismului si a cheltuielilor de judecata (ne-au chemat si in proces penal,pe care l-au pierdut,inclusiv la recurs).De aici si ingrijorarea mea referitor la bunurile personale.
Decesul tatalui a fost la data de 25.02.2014.Am intrebat Notarul in legatura cu ,,acceptarea mostenirii sub beneficiu de inventar'' si raspunsul a fost ca nu s-a procedat astfel pentru ca: ,,natura succesiunii este legala in temeiul art.975 Noul Cod Civil'' si,in aceasta situatie,raspunsul la intrebarea mea cu privire la obligatiile mostenitorilor il pot afla de la un Avocat,parerea notarului fiind ca raspunderea se limiteaza doar la bunurile mostenite.Totusi ,chiar conform NCC,mai actioneaza confuziunea intre patrimoniul defunctului si cel al mostenitorilor?Daca da,va rog sa-mi spuneti in ce situatie?
Multumesc tare mult pentru raspuns.
Am acceptat, impreuna cu sora mea, mostenirea in urma descesului parintilor.
Tatal meu a avut un accident si a fost declarat vinovat,dupa indelungi procese.Nu au existat victime,doar pagube materiale.Faptul ca RCA-ul era expirat a determinat partea vatamata sa solicite daune materiale si morale, dupa doi ani de la pronuntarea sentintei.Intrebarea este daca ,in calitate de mostenitori,raspundem doar cu bunurile primite in urma mostenirii sau, in caz de executare,raspundem si cu bunurile personale dobandite si care nu au nici o legatura cu mostenirea?Inteleg ca noul cod civil prevede doar raspunderea cu bunurile mostenite.In ce situatie se poate ajunge la executarea bunurilor personale?
Sunt agent de asigurari cu contract de mandat(primesc comision).Conform noului COD FISCAL,incepand din acest an tebuie sa ma transform in PFI(asa m-am hotarat) si sa ma inregistrez la ANAF pentru a obtine un CIF.Trebuie sa depun o declaratie privind venitul estimat(220-care nu stiu cat va fi) si declaratia de inregistrare fiscala (070).Nu stiu mai departe cum voi achita sau cum imi vor fi retinute taxele privind IMPOZITUL,CAS si CASS.Pana in luna decembrie 2015 aceste taxe mi-au fost retinute si platite de catre societatea de asigurari cu care am contract.Fiind vorba de un estimat cum se vor calcula si achita aceste taxe pentru a nu exista intreruperi?Nu am gasit nicaieri lamuriri concrete pentru PFI si fac apel la dumnevoastra pentru un raspuns competent,cat mai urgent.Multumesc.