avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate mihaita1234

Activitate mihaita1234

Răspuns la discuția Problema cadastru
Si apoi cum dracu cadastristului i-a iesit chiar suprafata din acte de 21502 mp, nu vedeti ca e cveva putred in Danemrca? A stat 6 ore ca sa masoare o suprafata , si apoi ma intreba pe mine ce suprafata sa treaca? Asta e cadastrist? A masurat un rahat sa-l pieptene. Trebuia sa trimita actele la sfarsitul lui noimebrie, a mintit-o pe mama mea ca le-a trimis, apoi am venit in februarie, mi-a spus ca s-a schimbat legea, a mai modificat ceva pe acolo, apoi am semnat o cerere de receptie, atata tevatura pentru nimic, ca-mi vine scarba de ce vad in Romania.
Răspuns la discuția Problema cadastru
Daca iau 3 cadastristi si nu spun la fel, dar diferenta este destul de mare de 100 sau 200 mp. Plus ca primaria a intrat ilegal cu 200 mp in terenul meu.
Răspuns la discuția Problema cadastru
Pai inca nu am primit raspunsul, dar eu va spun ca am fost olimpic international la matematica, am luat premiul I , medalie de aur, si cred ca stiu si eu sa calculez o amarata de suprfata de 21502 mp. Adevarul este ca in acte este 21502 mp, dar cadastristul meu a facut planul ca si cand aia ar fi suprafata reala, nu stiu c e dracu a masurat el la fata locului, dar eu am facut calculul cu un aparat foarte bun de ultima generatie si nu iasa decat 21380, 21370 mp. Cadastristul meu a scris ca in acte, dar la fata locului e cu totul altceva. A scris mai mult decat am ! Iar cei de la Cadastru sunt asa de prosti ca nici nu ai cu cine vorbi, treaba in Romania se face de mantuiala, stiu eu cum se face, m-am uitat chiat pe palnul facut de cadastrist unde scara trebuie sa fie 1 la 1000, si a desenat o linie care trebuia sa aiba 14,2 cm adica 142 m, dar are 14,3 cm. Pai daca rahatul ala de program care il folosesc ei, nu respecta scara, fireste ca dau alte rezultate.
Răspuns la discuția Problema cadastru
nu, nu asta! Cadastristul a scris ca suprafata din acte este 21502 mp, si a scris ca la fata locului sunt tot 21502 mp. Dar chiar daca ma iau dupa masuratorile facute de el, nu am atata si am 21402, sau 21302 mp. Deci cadastristul a scris ca am mai mult decat am in realiatate. ceea ce este grav.
Răspuns la discuția Problema cadastru
Domnul legalmgm , terenul ar trebui sa aiba 21502 mp asa cum a scris cadastristul, dar l-am maurat si ate cam 21378,34 mp sau 21363,11 mp. Si apoi am impartit in triunghiuri chiar suprafata pe care a desena-o pe plan cadastristul si nu da 21502 mp ci cat am scris eu mai sus. Cadastristul pe care l-am ales eu a fost foarte neserios, a zis ca o sa trimita actele la timp, prin decembrie, acum suntem in februarie si nici acum nu pot sa fiu sigur ca le-a trimis, ca una spune si alta face, ce incredere sa mai am si eu intr-un om care ma minte?

Si mi-a mai zis ca primaria s-a extins cu gardul in curtea mea cu 200 de mp. Ar trebui dupa cadastrist ca in afara primariei sa am 21302 mp, si in curtea primariei care s-a extins peste curtea mea inca 200 mp. Partea proastra este ca desi cadastristul a scris ca am 21502 mp, eu am masurat pe plan si cu rigla, am impartit suprafata in triunghiuri si patrulatere, le-am facut aria si tot nu da 21502 mp. Apoi cadastristul a scris ca scara este 1:1000, dar a desenat o linie pe care a scruis 142 m deci trebuia pe plan sa aiba 14,2 cm si ea are 14,3 cm. Deci daca nu a respectat scara, e fireste sa ii dea alte rezultate. Dupa ce ca dau 1500 de lei pe cadastru, si inca vreo 300 de lei pe intabulrae, mai face si treaba de mantuiala. Mie mi-ar cionveni sa fie 21502 mp. Dar in realiatate sunt 21378 mp, chiar cu acei 200 de mp furati de primarie. CADASTRISTUL A SCRIS 21502 MP, DAR IN REALITATE SUNT MULT MAI PUTINI.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Un cadastrist mi-a masurat terenul si a scris ca are ca in acte 21502 mp. Eu l-am masurat apoi dupa datele care le-a dat el, cu un aparat special si am vazut ca de fapt terenul are vreo 21370 mp. Ce e de facut in aceasta situatie. Caci cadastristul a scris ep plan ca terenul are 21502 mp, dar este mai mic ca si suprafata.
Eu detin o suprafata de teren de 21502 m restituita de o primarie. Primaria are in acte doar 799 mp, si la fata locului cadastristul meu a zis ca primaria s-a extins ilegal cu 200 de mp, pe un teren care nu este al meu, dar nici al primariei. Acest teren de 200 mp, a fost al meu si Primaria trebuia sa mi-l restituie mie. Ce e de facut in aceasta situatie?
Eu am o suprafata de teren arabil, pe care o am arendata la un arendas. Prin contractul aditional s-a strabilit ca arendasul imi plateste prin retinere la sursa, 16 % din venitul net. De 5,5 % la Casa de asigurari de sanatate nu scrie nimic in contractul aditional. Am intrebat la FISC si la Casa de asigurari de sanatate si eu nu figurez in BAZA LOR DE DATE. Ba mai mult mi s-a spus de catre casa de aisgurari de sanatate ca nu se considera asigurare la Casa de asigurari de sananate cei 5,5 % platiti de arendas. Dvs ce parere aveti?