avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanbudy00

Activitate bogdanbudy00

Discuție anexa 23
Am primit de la primarie un proces verbal de punere in posesie a unui teren extravilan in urma cererii de despagubire facuta de tatal meu cand era in viata,conform anexei 23.ra in viata conform anexei 23.Cum pot intra in posesia actului de mostenitor?
Răspuns la discuția CONTRACT DE MUNCA
MULTUMESC!
Răspuns la discuția CONTRACT DE MUNCA
NU, am lucrat zi de zi toata perioada,dar cand am verificat la casa de pensii mi s-a spus ca am fost in somaj.Toata povestea a plecat de la un centralizator de la AJOFM in perioada 2002-2015 si am descoperit ca in toata aceasta perioada era plata contributiei de somaj 9 ani,9 luni si cateva zile.Apoi am verificat la casa de pensii si acolo mi s-a spus ca am fost in somaj din octombrie 2008 pana in iunie 2010.Am verificat cartea de munca care este acasa si in carte este operat ca am lucrat in aceasta perioada.
Răspuns la discuția CONTRACT DE MUNCA
Nu,dar nu exista perioada asa lunga de somaj,adica 1 an si 8 luni
E POSIBIL SA FIE OPERAT IN CARTEA DE MUNCA CA ESTI ANGAJAT.ASTA IN PERIOADA CARTILOR DE MUNCA SI TU SA FIGUREZI IN SOMAJ UN AN SI 8 LUNI,DESI TU AI LUCRAT ACEASTA PERIOADA?.ASTA AM DESCOPERIT CAND AM CERUT STAGIU DE COTIZARE LA ASIGURARI SOCIALE IN ANII 2008,2009 SI 2010.cE POT SA MAI FAC ACUM?
Lucrez in domeniul constructii cu contract determinat din martie pana in decembrie.Un an am drept de somaj un an nu.Pot plati din mana asigurarile sociale si sanatate pe cele 3 luni cand nu am somaj?Am pierdut ani la pensie din cauza aceasta.
Imi poate spune cineva cat costa o expertiza grafologica?
Răspuns la discuția Drepturi angajati
si daca nu imi permit financiar un avocat cum se termina procesul?
Am incheiat un contract de munca cu o firma de constructii pe termen nedeterminat.Dupa 8 luni verificand la CAS si AJOFM am constatat ca se plateau 4-5-10 zile pe luna desi eu lucram luna intreaga.In urma sesizarii la ITM mi s-a spus ca am facut cereri de CFS in fiecare luna,desi am lucrat lunile intregi.Eu nu am facut nici o cerere si cand am cerut aceste cereri de la angajator nu era semnatura mea.Am dat in judecata firma mi se cere expertiza grafologica si intreb daca voi recupera lunile pierdute la vechime si voi castiga procesul.Dreptul de somaj l-am pierdut si solicit acest drept.Solicit o legislatie in domeniul constructii daca angajatorul are dreptul sa faca cereri de CFS in locul meu.Astept raspunsul dorit.Va multumesc!