avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate maryamarya89

Activitate maryamarya89

Buna ziua, incerc din data de 5 oct (cand a expirat concediul de maternitate) sa depun dosarul pentru indemnizatie crestere copil si intampin tot felul de dificultati. Problema acum este urmatoare: copilul este nascut pe 22 iunie, astfel din 1 iunie am intrat in concediul de maternitatea, suspendand activitate la scoala, eu fiind profesoara. paralel, am lucrat si la un afterschool, cate ore pe zi. Problema este ca de la afterschool am primit o suma de bani si pe luna iunie, deci de la scoala aveam activitatea suspendata de la 1 iunie la afterschool pentru aceeasi perioada figurez cu cateva zile lucrate. Mi se refuza dosarul din cauza acestei neconcordante. Ce este de facut?
Ieri am avut un accident auto,vina apartinandu-mi in totalitatea. Din fericire, am reusit sa completam o intelegere amiabila, dandu-i copie dupa asigurarea mea. Problema este ca asigurarea auto si toate celelalte acte ale masinii sunt pe numele tatalui meu, care a decedat in august, anul trecut si inca nu am facut succesiunea cu fratele meu. Intrebarea mea este daca cei de la asigurari vor acoperi daunele de la masina in aceste conditii sau va trebui sa le suport eu?
De curand, unul dintre parintii mei a decedat si nu am primit niciun ajutor de deces de la casa de pensii deoarece nu era pensionar si nu avea nicio sursa de venit. Reprezentantii de la casa de pensii mi-au spus ca ar trenui sa primesc jumatate din suma acordata in mod normal in caz de deces de la angajatorul meu, pentru ca parintele figura in intretinerea mea. Mentionez ca lucrez in invatamant, iar cei de la secretariat mi-au spus ca nu stiu nimic in legatura cu situatia asta. Exista vreo baza legala prin care eu sa beneficiez de ajutor de deces de la angajator, respectiv de la scoala unde lucrez?