avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate Octav016

Activitate Octav016

In niciun caz nu va exista o intelegere amiabila intre bine si un nebun ce te poate omori pe strada. Momentan am rezolvat cu o sesizare la politie. Am gasit un domn politist care se pare ca s-a tinut de treaba. La urmatoare sesizare nebunul isi va petrece restul vietii intr-un loc special. Ceea ce ma bucura
Azi am stat de vorba in privat cu un politist (de la o alta sectie) si mi-a spus ca indicat ar fi sa iau legatura cu persoana ce ar trebui sa aibe grija de nebun pentru ca politia nu va rezolva nimic, ba chiar am norocul sa nu ia in considerare o eventuală declaratie.
Observ ca respectivul ma provoaca, vrea sa il lovesc, cel mai probabil pentru a primi ceva bani de la mine.
In situatia data, ce as putea face?


ynocentta a scris:

Avand in vedere situatia este de preferat sa sesizati oficial politia
Nu dati ocazia sa initiati sau sa favorizati situatii care pot degenera cu eventuale riscuri

Deci se pare ca alta varianta nu exista. Un alt motiv pentru care am refuzat sa sesizez politia este ca daca cei din urma nu vor ridica un deget pe motiv ca are probleme psihice, cum de altfel s-a intamplat cu un alt cetatean, acesta (persoana ce ma agreseaza) stie unde/la cine sa loveasca.
Buna seara. Imi cer scuze daca am selectat gresit categoria dar nu am stiut unde pot adresa intrebarea.
As dori sa povestesc de la inceput.
Intr-o seara, am intrat impreuna cu prietena mea intr-un magazin pentru a face unele cumparaturi. In timp ce eu plateam, un vecin de-al meu ce are probleme psihice certificate, a prins-o de brat pe prietena mea apoi a folosit expresia "uite o fata blonda..." timp in care prietena mea, speriata de el a strigat "Lasa-ma in pace". Imediat ce am auzit asta, m-am intors direct spre el, l-am apucat de mana spunandu-i "De ce pui mana pe ea? Vrei sa chem politia?" Tin sa mentionez ca barbatul are in jur de 190 cm si aproximativ 110kg, de aici si sperietura suferita de prietena mea.
De atunci, mereu cand ma vede ma jigneste, injura la adresa mea, iar cand sunt in masina imi arata semne obscene. Cea mai recenta faza a fost chiar azi, eu fumam o tigara si vorbeam cu un prieten, timp in care apare si respectivul cu expresia "Te-a invatat cu**a aia sa fumezi, ma?". Nu am mai rezistat asa ca l-am jignit si eu, "Pleaca bai handicapatule ca voi chema politia". De aici a izbucnit. Mai exact, a venit amenintator spre mine, cu pumnii stransi, injurand si a mimat un gest, ca si cum ar fi vrut sa ma scuipe, apoi a plecat fara alte vorbe sau gesturi.
Fiind vecin cu mine, stiu ca a fost internat de cateva ori, ultima externare facandu-se cu semnatura surorii acestuia.
Pana acum nu am sesizat politia deoarece mi s-a spus ca nu am nici o sansa in a rezolva ceva, ba mai mult mi s-a spus de un cunoscut al sau ca acesta este in stare sa mearga la politie si sa depuna plangere impotriva mea pentru injurii.
Daca se poate, va rog sa-mi dati un sfat deoarece sunt agresat zi de zi de acesta. Multumesc frumos.
Buna ziua!
In urma cu ceva timp, mai exact pe la jumatatea clasei a XII-a impreuna cu colegii mei am intrat in practica comasata timp de 5 saptamani deoarece la sfarsitul anului am sustinut proba de bacalaureat. In timpul acesta unul din dulapurile din clasa a fost schimbat de alti elevi cu unul foarte rupt. Dupa ceva timp directoarea a vazut dulapul si a inceput scandalul. Noi am incercat sa explicam faptul ca nu e dulaul nostru (intre timp l-am gasit la clasa a X-a) dar dânsa a spus, citez "Eu nu va cred pe voi!" urmand sa ne ameninte ca nu vom primi diplomele si nici vreo semnatura pana nu platim suma de 30-35 lei. Apoi a zis "Unul pentru toti si toti pentru unul, baietii trebuie sa plateasca, fetele stiu ca nu au facut nimic"; cam deplasata logica asta...poate nu inteleg eu bine... In fine, baietilor cu burse fie de merit, fie sociale le-a fost oprita suma mentionata, restul fiind nevoiti sa platim pentru diplome. Vreau sa intreb daca este legal ce a facut doamna director deoarece parerea mea e ca diplomele sunt personale si avem dreptul la ele. In cazul in care nu este ceva legal as dori sa anunt si inspectoratul. Multumesc mult pentru timpul acordat.
Multumesc mult pentru raspunsuri, o fac putin cam tarziu dar abia daca am mai avut timp sa respir. Pana la urma am fost citat, la sectie politistul a inceput sa tipe si sa bata cu pumnul in birou, a incercat sa ma convinga sa platesc dar am ramas stapan pe situatie pentru ca evident..sunt nevinovat. Timp de aprox. o luna am fost "hartuit" de politistul in cauza, a incercat sa il intimideze pe un amic sa scrie o declaratie impotriva mea etc. Acum ceva timp am primit iar citatie, sa merg pentru o declaratie si spre marea mea surprindere politistul (care am aflat ca este prieten cu cel care m-a acuzat) s-a comportat foarte frumos. Am dat declaratia, iar apoi m-a intrebat daca vreau sa fiu dus la poligraf. Eu sunt o fire mai emotiva si cineva mi-a spus ca asta ar putea sa ma incrimineze deoarece am sanse mari sa pic poligraful (sub stres imi creste ritmul cardiac, pulsul, incep sa transpir). Am scris in declaratie ca refuz testul poligraf pentru ca sunt prea emotiv.
Ce mi-ati sugera sa fac?
Salutari.
In urma cu cateva zile a venit la mine acasa un tip (nu am avut niciodata ceva de impartit cu el) care a inceput sa faca pe detectivul. M-a abordat direct cu faptul ca in jurul orei 23 am fost filmat de camera din masina cum ca rupeam oglinzile si loveam cu piciorul in ea (abia pe la 00:30 am plecat de la un prieten). Mi-a spus ca au venit criminalistii (eu nu stiam ca pentru vandalizare vin criminalistii), au luat amprente si au iesit ale mele..ciudat este faptul ca nu mi-au fost luate niciodata amprentele ca sa fiu in baza de datava politiei. A incercat sa ma sperie ca daca nu ne intelegem pe cale amiabila ma duce la politie, poligraf etc. Evident fiind constient ca nu sunt vinovat am fost de acord sa merg. Pana acum nu am primit citatie dar daca voi primi ma prezint si dupa ce se dovedeste nevinovatia mea as vrea sa il dau in judecata. Intrebarea mea este daca pot cere daune morale pentru acuzatiile ce mi-au fost aduse. Multumesc.