Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Refuzul predarii diplomelor de absolvire de catre ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Refuzul predarii diplomelor de absolvire de catre director

Buna ziua!
In urma cu ceva timp, mai exact pe la jumatatea clasei a XII-a impreuna cu colegii mei am intrat in practica comasata timp de 5 saptamani deoarece la sfarsitul anului am sustinut proba de bacalaureat. In timpul acesta unul din dulapurile din clasa a fost schimbat de alti elevi cu unul foarte rupt. Dupa ceva timp directoarea a vazut dulapul si a inceput scandalul. Noi am incercat sa explicam faptul ca nu e dulaul nostru (intre timp l-am gasit la clasa a X-a) dar dânsa a spus, citez "Eu nu va cred pe voi!" urmand sa ne ameninte ca nu vom primi diplomele si nici vreo semnatura pana nu platim suma de 30-35 lei. Apoi a zis "Unul pentru toti si toti pentru unul, baietii trebuie sa plateasca, fetele stiu ca nu au facut nimic"; cam deplasata logica asta...poate nu inteleg eu bine... In fine, baietilor cu burse fie de merit, fie sociale le-a fost oprita suma mentionata, restul fiind nevoiti sa platim pentru diplome. Vreau sa intreb daca este legal ce a facut doamna director deoarece parerea mea e ca diplomele sunt personale si avem dreptul la ele. In cazul in care nu este ceva legal as dori sa anunt si inspectoratul. Multumesc mult pentru timpul acordat.
In situatia in care refuza sa va elibereze diplomele, sesizati I.S.J. si/sau Ministerul Educatiei.
~ Conținut șters la cerere ~