avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate puffl

Activitate puffl

Răspuns la discuția Pasapot verde terase
Eu din Hotararea CNSU nr 70 din 16.09.2021 inteleg ca doar in spatiile inchise se aplica treaba cu pasaportul verde in localitatiile cu incidenta de peste 3 la 1000 dar poate imi scapa mie ceva. De aia intrebam.
Răspuns la discuția Pasapot verde terase
Da, ma refeream in localitatile unde rata depaseste 3 la mia de locuitori, Timisoara este in acest scenariu.
Pana la urma, accesul pe terase se face sau nu cu pasaport verde? Eu din Hotararea de guvern nu inteleg asta, inteleg ca doar la interior se aplica. In Timisoara majoritatea patronilor nu permit accesul pe terase fara pasaport si zic ca asa e legea.
Buna,

Am facut un credit Prima Casa in euro, in 2012, la o banca(nu-i dau numele). Pentru a putea plati creditul a trebuit sa creez un cont in euro la respectiva banca, acel cont urmand a avea o taxa de adminisitrare lunara stipulata in contractul de imprumut. Recent am observat ca banca a marit acel comision(nu-mi amintesc sa fi fost anuntat despre asta, dar aceasta e alta discutie). E normal ca banca sa mareasca un comision de cont folosit pentru plata unui credit, Prima Casa in cazul asta, cand vrea ea si sa-l faca cat doreste? Cresterea e destul de semnificativa, de la 4.5ron la 12.5ron pe luna.
Discuție viata la bloc
Buna ziua,

Ce se poate face impotriva vecinilor de bloc care-si lasa gunoaie la usa pana au drum la pubela, pun rufe la uscat pe balustrada scarii, gen cearcefuri, covoare, asculta muzica tare, in afara orelor de liniste e adevarat dar nu cred ca-s obligat sa-i ascult muzica? In afara de administrator(si de a mai vorbi inc-odata cu vecinii), unde m-as mai putea plange?
Administratorul nu locuieste in acelasi bloc, nu e afectat de aceste lucruri. Educatie se pare ca e cam tarziu sa li se mai faca...

Multumesc
Buna,

As dori sa stiu cum se declara si se impoziteaza munca pe net? Ma refer la site-uri care te platesc la nr de chestionare raspunse, teste de pe net, etc genul de munca pe care o faci sa ma faci un ban in plus pe langa salar.

Multumesc
Discuție succesiune
Buna,

As dori sa stiu care ar fi pasii de urmat in cazul unei succesiuni pt o locuinta? Costuri, acte necesare, in cat timp ar trebui aplicat pt ea ca sa fie costurile mai mici, cine trebe sa participe la notar, etc?

Multumesc