avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate Leonard011

Activitate Leonard011

Buna ziua!
Verisoara prietenei mele a facut un imprumut in banca si a rugat-o pe prietena mea sa ii plateasca ratele pentru ca tatal ei nu ii prea ofera libertate si ea nu poate ajunge sa plateasca,in plus,nu vrea ca el sa afle.
Prietena mea i-a platit creditul cateva luni de zile dar la un moment dat s-a oprit pentru ca nu i-au fost returnati banii care au fost folositi la plata ratelor.
Pana la urma tatal ei a aflat iar ea de frica(nu vreau sa cred altceva) a spus ca acel credit a fost facut pentru verisoara ei(prietena mea).
Acum tatal o ameninta pe prietena mea ca va ajunge la inchisoare pentru santaj emotional si ii tot spune ca daca nu ii plateste creditul in continuare se va duce in instanta si ca el are ca prieten un procuror care o va incarcera sigur.
Ce am putea face noi in aceasta situatie pentru a ne apara ?
Precizez ca si eu am fost tras in aceasta problema deoarece verisoara sustine ca prietena mea i-a spus sa faca creditul iar banii mi i-a dat mie .
Va multumesc!
Discuție Agresat fizic
Buna seara ... Am fost agresat de tatal unui tanar cu care am avut o altercatie verbala.
Precizez ca am primit patru palme peste fata , am ripostat cu o palma , iar apoi in incercarea de a il tine sa nu mai dea am fost lovit cu capul ( am buza sparta si 2 dinti de jos stau sa cada.
Scena s.a petrecut la locul meu de munca ( un supermarket ) drept urmare am dovada video.
Ce ma sfatuiti sa fac ? Ce demersuri pot face ?
P.s am primit si o amenda de 200 lei pe care mi se pare absurd sa o platesc... Pot face contestatie cumva ?
Buna ziua ... Am si eu o piatra pe suflet si sper ca aici gasesc ajutorul de care am nevoie.
A fost facuta o plangere sau nu stiu exact cum sa ii spun pentru ca nu stiu care sunt procedurile la noi ... Pe scurt o persoana a fost la politie si a declarat ca doreste ca eu sa nu mai iau legatura cu ea si sa nu o mai caut iar daca voi continua sa incerc sa vorbesc cu ea domnul comisar mi-a spus ca va fi obligat sa faca demersurile pentru a fi cercetat de hartuire ... In declaratia ei apar niste minciuni pe care eu le pot dovedii ( una din ele ar fi ca relatia noastra s.a terminat de 7 luni ... Timp in care pe ea nu o interesa de mine si incerca sa ma evite dar eu am martori si mesaje , poze etc. Care pot dovedii contrar) pot face ceva in privinta asta ? Tin sa precizez ca ea este pusa de parintii ei sa minta si sa faca plangeri impotriva mea din cauza unei altercatii cu tatal ei ... Imi cer scuze daca pe alocuri par lucruri greu de inteles dar imi e greu sa ma exprim intr.un loc virtual.