avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate cristina1193

Activitate cristina1193

Am facut o intelegere cu angajatorul, avea sa imi dea banii pe ultimii ani pentru foarte multe ore suplimentare, am semnat o intelegere de plata si mi am dat si demisia incepand cu data de 1.12
Buna ziua, daca mi am dat demisia cu acordul partilor incepand cu o data stabilita(10.12.2022) si intre timp ma imbolnavesc si am nevoie de concediu medical ce se intampla? Se prelungeste perioada daca eu cand se termina contractul am inca medical? Multumesc!
Buna ziua, am si eu o intrebare, imi sunt datorati de catre compania la care lucrez banii pe orele suplimentare din ultimii 3 ani. In urma unei intelegeri din data de 18.11 am convenit de comun acord sa mi se inceteze contractul de munca incepand cu data de 1.12.2022, intelegere in care se specifica ca incetarea contractului de munca incepand cu 1.12 este conditionata de primirea banilor pana la data de 30.11.2022. Astazi am primit decizia de incetare a contractului de munca cu data de 1.12 care a fost inregistrata in revisal cu data de 18.11. Intrebare: puteau sa imi inceteze contractul inainte sa mi se achite sumele restante de 3 ani cum e specificat in intelegerea facuta?
Multumesc!
Buna ziua,
Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns,angajatorul este obligat sa aiba condica de prezenta la sediul firmei si daca este obligat sa mi o puna la dispozitie la solicitarea mea? Multumesc frumos!
Bună ziua, la locul de munca pe poziția in care sunt încadrat exista 2 timpi de lucru, program de 8h și 12/24, ținând cont că salariul ,este același indiferent că în lunile cu 20 zile lucrătoare cei cu program de 8h lucrează efectiv 160h iar eu 176h, se pot considera ore suplimentare, din nefericire abia acuma mi am dat seama iar angajatorul evita discuția. Mă puteți lamuri, pt că este specificat clar că orele suplimentare sunt doar cele pe care angajatorul le cere. Mulțumesc
Răspuns la discuția Va rog sa ma ajutati
pana in 4000 lei, nu exista un seif decat un plic care era tinut in spate, nu cod de acces iar la bani avea si urmatoarea tura acces fara sa anunte in prealabil, totul se facea pe incredere
Răspuns la discuția Va rog sa ma ajutati
Camere existau, dar niciun in spate unde se tineau banii, ele nu dovedesc decat ca lucra acolo ilegal? vrea sa stie sigur pt ca vrea sa ajunga la o intelegere cu firma respectiva
Buna ziua, prietenul meu lucra intr-o companie telecom in cadrul unui magazin si s-au intamplat urmatoarele: lucra de 3 saptamani in cadrul companiei, nu a semnat niciun contract de munca, nicio declaratie pe propria raspundere, niciun fel de contract de colaborare, nici semnat pe gestiune, pe absolut nimic. Cand a fost lasat singur pe tura dintr-o intamplare "nefericita" a disparut o suma de bani din gestiunea companiei. Nu vrea sa renunte la job-ul respectiv si vrea sa ajunga la o intelegere cu respectiva companie pt a restitui banii care au disparut dar inainte vrea sa stie ce i se poate intampla in cazul de fata. Multumesc