avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate Corina-Maria

Activitate Corina-Maria

Buna ziua. Sunt o persoana cu handicap accentuat si permanent. Intrebarea mea se leaga de un subiect despre care am mai citit pe internet (ultimul articol din luna mai 2015) dar care lasa raspunsul in "coada de peste". Desi ar trebui sa fie clar ca lumina zilei. Prin urmare: scutirea de impozit pe cladire si teren, potrivit legii mai sus mentionate suna pentru ce anume? daca eu as avea inca un apartament sau un teren,in afara de apartamentul la care nu platesc impozit voi fi scutita de impozit pentru o a doua proprietate, sau nu?:O Pentru ca in lege am inteles ca nu se specifica numarul cladirilor sau a terenurilor. Multumesc pentru atentie
of, asta nu ar fi nici o problema sa merg cu sticla, doar ca nu as mai vrea sa inghit umilinte sau sa mai strige cineva la mine. Si oricum, tot nu stiu sigur unde sa merg, la Protectia Consumatorului sau la DSV? Ca normal ar fi, daca se dovedeste ca e expirat, cei de la Protectia Consumatorului sa ii sesizeze pe cei de la DSV.
Va multumesc toturor petnru raspunsurile acordate, de asemenea pentru linkurile trimise. M-ar fi interesat in mod special daca copiii sau care dintre copii are dreptul la indemnizatie in Romania. Daca cineva poseda informatia sau macar sa ma indrume unde sa intreb, multumesc inca o data.
Buna ziua. Va supun atentiei urmataorea speta: fiul meu a plecat in strainatate, impreuna cu sotia si fiica de 4 ani, cu contract de munca (e inginer IT) pe perioada determinata de 3 ani. A fost contactat de o alta firma si la finele contractului s-a mutat cu serviciul, ramanand in continuare in strainatate (Canada). Au aplicat pentru rezidenta, apoi a mai venit un copil, acum vor sa isi cumpere casa lor. Cel de-al doilea copil, nascut in Canada, inteleg ca e cetatean canadian, desi nu mi se pare ok, parintii romani si copilul canadian?:O Fiul meu inca nu a aplicat pentru obtinerea cetateniei, prin urmare, nu sunt prea lamurita ce statut au ei? Cetateni romani cu domiciliu in straintate? Norei mele i s-a expirat BI si ei zic ca a fost scoasa din evidentele de la Biroul Populatiei din Romania, ea ramanand cu domiciliu doar in Canada, in timp ce fiul meu are in acte domiciliu in Romania. Intrebarea mea este legata de indemnizatia copiilor. INdemnizatia primului copil venea pe numele norei intr-un card la o anume banca, card care la ora asta, bineinteles, e expirat. Nora mea nu mai are buletin, cardul e la noi , bunicii, dar nici nu stim daca si cat are copilul drept la indemnizatie. Cel de-al doilea copil, cel nascut acolo, nu are acte de nastere si in Romania, ce ne sfatuiti, cum sa facem ca si canadianul sa fie si roman?
Sunt multe intrebari,poate ne ajutati, multumesc de atentie
Buna ziua, va rog sa imi spuneti cum sa procedez. Am cumparat (de fapt, sotul meu) 1 litru de ulei de floare asoarelui presat la rece din piata, de la un producator. Avea eticheta, cu numele, numar de telefon si adresa lui, precum si data expirarii: 2016. Atat, la data expirarii scria doar.... 2016. L-am cumparat in 7.02.2016. Uleiul avea un usor miros de ranced, am facut salata de icre si au iesit amare. Peste o saptamana,m-am dus cu uleiul ramas in sticla la piata sa discut cu producatorul. Era beat, vorbea tare de se auzea in toata piata si urla ca scrie 2016, deci, NU e expirat!.#-o Am intrat in zona crepusculara? am vreo sansa la OPC? multumesc