avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaStefanuca

Activitate AlinaStefanuca

Sau ce alte modalitati legale am de a avea un act oficial intre mine si bona? E o persoana care va sta singura cu copilul meu si vreau sa ma asigur ca dpdv legal am totul in ordine si in cazul in care se intampla ceva o pot urmari in justitie. Fara niciun act e greu si sa dovedesc legatura dintre noi
Pentru ce functii se poate face? Exista vreo functie similara cu cea de bona?
Deci nu se poate face contract de munca intre 2 persoane fizice? Eu nu am firma, bona mea nu este PFA
Buna dimineata

Odata cu intoarcerea mea la birou o sa am o bona angajata part time. As vrea sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii parcurg pt a inregistra un contract de munca pe 2 ore.
Va rog mult sa ma ajutati cu cat mai multe detalii:

1. locuiesc in Bucuresti, sector 2 - unde ar trebui sa merg
2. ce acte sunt necesare din partea mea si din partea ei
3. ce taxe se platesc initial?
4. impozitele si celelalte taxe se vor plati lunar? Unde si cand le voi plati? Exista optiunea sa le platesc online?
5. in contractul de munca pot stipula obligatiile bonei?
6. programul fiind de 2 ore pe zi, zilele de concediu raman tot 21?
7. ce trebuie sa fac in momentul cand se incheie contractul de munca?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua

ma voi intoarce la birou inainte de a implini copilul 1 an si stiu ca am dreptul la program de 6 ore pana implineste copilul 1 an pt ca alaptez
Intrebarile sunt:

- trebuie sa optez pt acest program din momentul in care ma intorc? Voiam sa vad daca pot sa ma adaptez la programul full si doar daca e f greu sa trec la 6 ore. Se poate sa fac asta? Sa stau sa zicem o luna pe program full si apoi sa trimit adeverinta de la medic si sa trec pe 6 ore?

- in afara de adeverinta de la medicul de familie mai trebuie vreun act?

Multumesc
Multumesc pentru raspuns! Am insa o nelamurire legata de suplimentul de insertie: citisem in lege ca primesc acel supliment pana implineste copilul 2 ani. Si ca pe parcursul acestei perioade nu pot fi concediata, perioada ce poate fi prelungita cu pana la 6 luni.
Deci cum este, primesc suplimentul pana la 2 ani sau 6 luni dupa intoarcere? Eu ma intorc cand copilul va avea 7 luni
Buna ziua

Odata cu intoarcerea din CCC am discutat la firma sa fac o schimbare de functie. Pozitia ar fi aceeasi, titlul din contractul de munca ramane la fel, s-ar schimba o parte din responsabilitati.

Am 2 intrebari:

- facand aceasta schimbare, se mai aplica prevederea legala privind interdictia concedierii mele pe perioada cat voi beneficia de supliment de insertie (+pana la 6 luni dupa)?
- In cazul in care in noua pozitie nu as avea o echipa cu numar egal de oameni ca in anterioara, am baza legala sa solicit nr egal de oameni? Stiu ca e o prevedere ca nu pot avea conditii inferioare celor anterioare CCC, dar nu stiu daca e valabila si pentru numarul de oameni din subordine

Multumesc
Alina
Multumesc pt raspuns!
Dar in acest caz pot opta pt renuntarea la stimulent si inceperea indemnizatiei in momentul cand incep CCC pt copilul 2?
Dpdv financiar, stimulentul este mult mai mic fata de suma pe care as lua ca indemnizatie si nu as vrea sa stau 4-5 luni doar cu 500 lei cand as putea lua 3400
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil CIC 2
Nu, nu este cazul de interesectare intre cele 2 CIC-uri. Primul CIC se termina cel tarziu pe 15 iunie, dar eu ma gandesc sa ma intorc mult mai devreme de atat daca ma ajuta la calculul indemnizatiei pt CIC 2.

Nasterea va fi in jur de jumatatea lunii octombrie.

Deci pot proceda astfel:

- sa ma intorc din CIC-ul actual pe 15 martie

- intre 15 octombrie cand nasc si 15 februarie sa fiu in concediu de maternitate (sa cuplez cele 123 de zile de pre si post-natal pt dupa nastere)

- daca pe 15 februarie intru in CIC 2, o sa am 11 luni de activitate la serviciu si o luna de CIC. Cum se considera asta? Am dreptul la indemnizatie?

Daca raspunsul la intrebarea de mai sus este nu, atunci intre 15 februarie si 15 martie pot sa imi iau toate zilele de concediu de odihna si sa incep CIC pe 15 martie?
Buna ziua

in cazul in care voi intra in CIC nr 2 la mai putin de 12 luni de finalizarea CIC nr. 1, mai beneficiez de indemnizatia de crestere copil?

In cazul in care raspunsul este nu, spuneti-mi, va rog, daca este obligatoriu sa existe continuitate intre concediul de maternitate (pre + post natal) si CIC.
Mai exact, as putea face in felul urmator: sa iau tot concediul de maternitate dupa nastere (4 luni) si apoi sa continui cu toate zilele de concediu de odihna pe care o sa le am, ajungand astfel sa am 12 luni intre cele 2 CIC-uri. Asta ar insemna ca as incepe CIC cam la o luna dupa ce as termina concediul de maternitate. Este posibil sa fac asta?

Sper ca am fost coerenta si clara

Multumesc anticipat pentru raspunsuri