avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate dana61

Activitate dana61

Multumesc frumos pt. raspuns desi mi-e greu sa ma bucur de el . Deci chiar daca nu am folosit eu terenul eram obligat sa-i facilitez accesul , il despagubesc acuma pentru ca nu am facut-o si mai mult decat atat ii cedez si lui 32 mp loc acces ... dar eu raman in continuare proprietar (cu cheltuieli si raspunderi) fara sa am dreptul sa fac ce doresc pe/cu terenul meu ? Cine ar dori sa cumpere un astfel de teren?
=D>
In urma cu aprox 15 ani am cedat unei rude (fara acte) 1000mp teren agricol spre folosinta deoarece am 80 de ani sunt bolnav si nu mai pot lucra . In prezent ruda respectiva a blocat accesul unui vecin catre un teren agricol infundat care este in proprietatea unui vecin. Vecinul respectiv ne-a chemat la judecata , inclusiv pe mine in calitate de parat (?) desi nu eu am blocat accesul . Prima instanta a hotarat ca eu trebuie sa deblochez accesul (4 m de sarma ghimpata) si sa platesc si 2500 lei cheltuieli de judecata reclamantului. De asemeni in hotarare nu se face nici o referire la eventuale despagubiri . Va rog cu respect daca se poate sa ma lamuriti daca am vreo sansa la apel sa scap de plata cheltuielilor de judecata sau cum as putea determina reclamantul sa cumpere de la mine cei 32 mp teren acces si sa ma lase in pace. Va multumesc frumos
sunt inca in termenul de 30 de zile deci pot face apel pentru a chema ''in garantie'' nepoata care are probleme cu vecinii? Mai mentionez ca terenul cedat nepoatei este proprietatea mea si l-am dat ei spre folosinta (din cauza ca a dorit acel teren ; cel care i s-ar fi cuvenit din mostenire era prea departe de casa ei ) ... M-a pacalit ? Ce sanse am daca fac apel? In prima instanta s-a hotarat sa ''indepartez'' eu gardul si sa platesc cheltuieli de judecata. Gardul este construit de nepoata si nu vrea sa si-l ia de pe proprietatea mea . Eu ce trebuie sa fac in acest caz? Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția mostenire
va multumesc din suflet pentru toate raspunsurile si pentru bunavointa
Răspuns la discuția mostenire
loturile sunt dispersate in tot satul toti vor in acelasi loc, in functie de care criterii se face atribuirea?
Răspuns la discuția mostenire
deci nici nu renunta la mostenire nici nu vrea sa vina la dezbatere si blocheaza si accesul unui vecin . Parcela in discutie se afla in titlul meu de proprietate dar si intr-un titlu de proprietate al parintilor decedati. Cum sa ies din aceasta incurcatura si de ce sa platesc eu nelegiuirea pe care o face o nepoata mostenitoare?
Răspuns la discuția mostenire
mostenirea se refera la cateva parcele de teren agricol , mostenitorii sunt in posesia lor , in fapt imparteala am facut-o intre noi doar ca nimeni nu mai vrea sa mearga la notar. Mai mult decat atat unul dintre ei are probleme in instanta (servitute) cu un vecin
Discuție mostenire
buna ziua
Ambii parinti decedati (1989). Eram 4 frati (unul decedat) Nu s-a facut dezbaterea mostenirii pentru ca nu toti mostenitorii doresc asta. Care este cea mai buna cale pentru mine sa rezolv dezbaterea succesiunii?
cazacuioana a scris:n
nDin pacate nu puteti scapa , deoarece nu ati dezbatut succesiunea, nu ati facut un partaj . Mergeti la un avocat cu titlul de proprietate si reglementati situatia cel putin pentru viitor

nu inteleg de ce trebuie sa platesc eu cheltuielile de judecata , nu am stapanit/folosit eu terenul pe care s-a cerut drum de acces , nu am facut eu gard ci nepoata si nu inteleg nici macar de ce am fost citat ca parat in acest proces in care am fost tarat . Nu s-a dezbatut deoarece aceeasi nepoata nu-i de acord nici cu dezbaterea succesiunii
Am mostenit un teren agricol de la parinti . Am impartit terenul frateste cu ceilalti mostenitori dar fara a merge la notar sau instanta deoarece fratii mei nu au dorit asta cand erau in viata si nici copii lor (mostenitori la randul lor) nu doresc. Problema mea este ca unul din acesti mostenitori (care se foloseste de partea de teren cuvenita de mai mult de 10 ani) respectiv o nepoata a fost chemata in instanta ca parat privind dreptul la servitute ( nepoata mea nu dadea voie vecinului sa treaca pe terenul pe care il stapanea ) . Am fost citat in acest proces deoarece eu detin titlul de proprietate desi nu ma folosesc de terenul respectiv . Mai mult decat atat am primit hotararea judecatoreasca ca ''parat'' prin care mi se comunica ca eu (nu nepoata) sunt cel care trebuie sa platesc pentru reaua credinta a nepoatei care detine/ foloseste terenul respectiv. Va rog cu respect sa ma lamuriti cum pot scapa de aceasta problema. Sunt pensionar, am 80 de ani.