avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Activitate prede

Activitate prede

Discuție permis auto
In cazul in care ai fost implicat intr.un accident soldat cu victima,in cazul in care d6sarul a fost clasat apare ceva pe cazierul auto al soferului?
Discuție cazier auto
In cazul in care am fost implicat intr.un accident rutier soldat cu victima si a fost deschis dosar penal p numele soferului iar acesta nefiind vinovat sa dispus clasarea dosarului apare ceva scris p cazierul auto?nu pe cel judiciar..Multumesc
Discuție urgentare dosar
Am avut un accident cu victima acum 1 an si 2 luni si de cateva luni(septembrie mai exact) politistul care se ocupa de caz ma tot minte ca trimite dosaru mai departe la procuror dar degeaba,am fost la procuror in audient dar dosaru e tot in birou la politai,nu stiu daca e corect sa treaca atata timp fara sa fie trimis dosaru mai departe. Sa facut expertiza sa stabilit culpa comuna. As vrea sa stiu cum pot face sa urgentez solutionarea dosarului pot face o cerere undeva in cazu asta?si daca da c ar trebui scris si cui ar trebui sa fie adresata
In cazul unui accident cu victima,daca victima cere despagubiri le plateste asigurarea masinii? Daca da paguba va fi recuperata de la sofer?va incerca asiguratorul sa obtina paguba de la sofer in vreun fel? Daca da cum mai exact?
Pot face vreo cerere sa iau permisu pana la solutionarea dosarului daca mi sa intocmit dosar penal in urma unu accident cu victima?mentionez ca sunt sofer de meserie si am nevoie mare de permis...
Discuție Buna ziua !
Ma adresez cu o intrebare la dvs.pt ca ma lupt cu o problema la care nu stiu raspunsul.Am avut un acciden cu victima pe data de 27.01.2015 victima a decedat.S.a facut expertiza din care a reiesit ca pietonul ar avea cea mai mare vina traversare prin loc ne permis,nu purta vesta reflectorizanta si avea alcool in sange d 2,08 la mie,accidentul a avut loc seara ploua si vizibilitatea a fost redusa.Problema mea este ca sa intamplat in zona indicatorului ,,copii,, find limita de 30 la ora iar eu am avut 44 la ora viteza determinata in urma expertizei.Politistul care se ocupa decaz a zis ca dosaru se claseaza si ca am scapat dar acest lucru milX spune din septembrie imi toce ca a solutionat dosaru dosat t zicedar degfaba dosaru e tot la politie. as vrea sa stiu daca pot face o cerere sa obtin permisu pana la solutionare mentionez ca prelungesc dovada lunar dar eu fii sofer d profesie nu ma angajaza nimeni cu dovada si as avea nevoie de permis pt ca am nevoe urgenta d bani.se poate sa obtin permisu?nu am avocat deoarece am inteles ca nu ma poare ajuta daca dosaru nu e plecat de la politie.va rog sa imi dati un sfat cu ce as putea face.va multumesc