Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua !
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua !

Ma adresez cu o intrebare la dvs.pt ca ma lupt cu o problema la care nu stiu raspunsul.Am avut un acciden cu victima pe data de 27.01.2015 victima a decedat.S.a facut expertiza din care a reiesit ca pietonul ar avea cea mai mare vina traversare prin loc ne permis,nu purta vesta reflectorizanta si avea alcool in sange d 2,08 la mie,accidentul a avut loc seara ploua si vizibilitatea a fost redusa.Problema mea este ca sa intamplat in zona indicatorului ,,copii,, find limita de 30 la ora iar eu am avut 44 la ora viteza determinata in urma expertizei.Politistul care se ocupa decaz a zis ca dosaru se claseaza si ca am scapat dar acest lucru milX spune din septembrie imi toce ca a solutionat dosaru dosat t zicedar degfaba dosaru e tot la politie. as vrea sa stiu daca pot face o cerere sa obtin permisu pana la solutionare mentionez ca prelungesc dovada lunar dar eu fii sofer d profesie nu ma angajaza nimeni cu dovada si as avea nevoie de permis pt ca am nevoe urgenta d bani.se poate sa obtin permisu?nu am avocat deoarece am inteles ca nu ma poare ajuta daca dosaru nu e plecat de la politie.va rog sa imi dati un sfat cu ce as putea face.va multumesc
prede a scris:

Ma adresez cu o intrebare la dvs.pt ca ma lupt cu o problema la care nu stiu raspunsul.Am avut un acciden cu victima pe data de 27.01.2015 victima a decedat.S.a facut expertiza din care a reiesit ca pietonul ar avea cea mai mare vina traversare prin loc ne permis,nu purta vesta reflectorizanta si avea alcool in sange d 2,08 la mie,accidentul a avut loc seara ploua si vizibilitatea a fost redusa.Problema mea este ca sa intamplat in zona indicatorului ,,copii,, find limita de 30 la ora iar eu am avut 44 la ora viteza determinata in urma expertizei.Politistul care se ocupa decaz a zis ca dosaru se claseaza si ca am scapat dar acest lucru milX spune din septembrie imi toce ca a solutionat dosaru dosat t zicedar degfaba dosaru e tot la politie. as vrea sa stiu daca pot face o cerere sa obtin permisu pana la solutionare mentionez ca prelungesc dovada lunar dar eu fii sofer d profesie nu ma angajaza nimeni cu dovada si as avea nevoie de permis pt ca am nevoe urgenta d bani.se poate sa obtin permisu?nu am avocat deoarece am inteles ca nu ma poare ajuta daca dosaru nu e plecat de la politie.va rog sa imi dati un sfat cu ce as putea face.va multumesc

Solicitati in scris conducerii, in ce faza se afla dosarul, daca a fost clasat ori ba, ve-ti primi un raspuns.
Daca ati avut viteza peste limita stabilita in zona respectiva, cred ca s-a stabilit culpa comuna in urma expertizei si nu vad cum sa se dispuna clasare in aceasta situatie, cred mai degraba ca veti fi trimis in judecata.
E prima oara cand aud ca avocatul nu e de folos cat dosarul se afla la organul de cercetare penala....
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat