avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1978 soluții astăzi
Forum Activitate Flori1980

Activitate Flori1980

Buna ziua. Care este impozitul pe care trebuie sa-l platesc in urma vanzarii unui teren intravilan (Bucuresti) agricol cu suprafata de 1111mp, dobandit prin donatie in urma cu 1 an? Acest impozit il platesc la notar imediat inainte de autentificarea actului de vanzare-cumparare sau pot si dupa aceea? Va multumesc anticipat!
Buna seara. Vreau sa stiu daca pot beneficia de modificarile legii privind indemnizatia de cc, modificari care pot intra in vigoare de la 01.07.2016, avand in vedere ca indeplinesc urmatoarele conditii:
1. am nascut la 18.02.2015 si primesc indemnizatia crestere copil din 05.05.2015
2. am optat pentru varianta de ccc pana cand copilul implineste varste de 2 ani (18.02.2017)
3. salariul din ultimele 12 luni inainte de nastere a fost unul destul de maricel
Prin urmare ar face statul acest imens "sacrificiu" sa imi dea in loc de 1200/luna (indemnizatie valabila conform prevederilor legale din prezent), 85% dintr-o suma mult mai mare? Daca raspunsul este unul favorabil, ar trebui sa depun, in acest sens, o cerere sau diverse alte documente pana la 1 iulie 2016?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua. Am anulat o reservare on line la un hotel in Bulgaria la 1 ora de la rezervare. In Conditii anulare scria clar ca anularea rezervarii sau modificarea oricarui aspect din rezervare duce la penalizare 30% din valoarea totala a sejurului.Mentionez ca nu am platit nimic si nu am completat nicio informatie legata de card de credit sau debit. Sotul a observat ca nu exista parcare si am anulat in maxim o ora de la rezervarea on line. Am primit apoi un mail ca mi se va percepe 30% din sejur. Cum mi se vor percepe acesti bani? Este suficient ca am scris numele de familie, mail ul si telefonul in formular? Rezervarea a fost facuta printr-un site de rezervari. Sa iau legatura cu hotelul sau sa ma abtin? Mentionez ca rezervarea era ptl una august, deci peste 5 luni.Ce paguba le-am creat eu ca sa justifice taxarea acestei anulari?