avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate adrianahr

Activitate adrianahr

Multumesc pentru raspunsuri. In cazul in care persoana respectiva nu ar achita integral suma pana la sfarsitul celor 2 ani de suspendare, poate fi aplicata executarea pedepsei? Adica poate fae puscarie? Daca nu are nici o abatere si s-a prezentat la toate intrevederile.
Multumesc.
Buna ziua.
O cunostinta a primit o pedeapsa de 2 ani cu suspendare pentru evaziune la o casa de pariuri, prejudiciul fiind de 16.000 lei.
Intrebarea mea este, daca in momentul de fata casa de pariuri respectiva nu mai exista, este in faliment si persoana nu poate achita integral suma pana la sfarsitul termenului, se poate amana executarea pedepsei?
Multumesc.
Răspuns la discuția Recalculare pensii
Va multumesc mult pentru raspuns!
Răspuns la discuția Recalculare pensii
Buna ziua.

Revin cu o intrebare referitor la acelasi subiect, doar ca as dori sa imi spuneti daca sotia mea a avut parte de aceleasi mariri ca si mine si nu se incadreaza pentru recalculare.

A intrat in drepturi de pesionare in data de 01.10.2009.

A lucrat:
- grupa I, 22 de ani si 8 luni
- in conditii normale de munca, 8 ani si 25 zile.

Va multumesc.

Răspuns la discuția Recalculare pensii
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Recalculare pensii
In Decizia de pensionare din data de 06.10.2008, se specifica intrarea mea in drepturi din data de 21.08.2008.
Eu am mai lucrat pana in data de 01.11 2008.

Toti anii i-am avut lucrati in Chimcomplex SA Borzesti din care:
- 22 de ani, 4 luni si 24 zile in grupa I
- 8 luni si 11 zile in grupa II
- 9 ani, 6 luni si 7 zile in conditii normale



Buna ziua.
Am iesit la pensie in noiembrie 2008, de la Chimcomplex SA Borzesti. Am lucrat 21 de ani in grupa I.
De la Casa de Pensii am primit raspuns ca nu beneficiez de recalcularea începută din 1 octombrie 2018.
Exista grupa I de munca si grupa I speciala?
Ma puteti lamuri cu privire la categoriile care beneficiază de aceasta noua recalculare?
Va multumesc.
Buna ziua.
Sotul meu a primit in urma unei hotarari judecătorești 1 an si 6 luni cu suspendare.
El lucreaza acum in Anglia, de 2 luni. Are contract, totul in regula, dar i-a fost comunicat faptul ca pe 17 iulie trebuie sa se prezinte in tara la probatiune..
Cel mai probabil isi va pierde locul de munca daca va ple a acum, deoarece abia prin octombrie își poate lua concediu, acum sub nici o forma nu poate sa-i dea liber.
Se poate amana in vreun fel prezentarea? Mentionez ca la pronuntarea hotararii s-a acceptat faptul ca el va pleca din tara in interes de munca.
Mulțumesc.
Discuție ajutor social
Buna ziua. As dori sa va adresez o intrebare.
Sunt insarcinata in 6 luni, iar contractul de munca nu mi-a mai fost prelungit din momentul in care sefii au aflat de sarcina. Trebuie sa mentionez ca nu am dreptul nici la indemnizatia pt cresterea copilului deoarece nu am 12 luni lucrate anterior. Sotul lucreaza si are un salariu de 900 ron. Intrebarea mea este daca dupa nasterea copilului ne vom incadra pentru acordarea unui ajutor social, in afara de alocatia de 200 ron pt bebelus.
Multumesc.