avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate Vladdu

Activitate Vladdu

Se da urmatoarea speta:
O ruda vinde un apartament, eu ma ocup doar de gasirea clientului.
Am gasit un client care mi-a dat un avans pentru care nu a vrut sa mergem la notar. Am facut o foaie de mana in care nu am specificat clauzele in cazul in care una din parti se razgandeste. Doar numele noastre (eu nefiind cel care vinde), data semnatura si suma data ca avans.
Dupa 3 saptamani in care am facut toate demersurile pentru a finaliza vanzarea acest cumparator s-a razgandit.
Acum vrea sa-i returnez avansul integral. Exista vreo baza legala care sa specifice ca ar trebui sa-i returnez avansul?
Răspuns la discuția Succesiune si vanzare
Intrebarea este daca se poate inregistra masina pe numele meu doar la primarie (nu si la inmatriculari auto, adica in acte) apoi platesc impozitul si apoi in baza contractului de vanzare-cumparare o scot de la impozit si o trece cumparatorul??
Buna ziua, se da urmatoarea situatie,
Sotul a decedat si se doreste vanzarea anumitor bunuri. Mostenitorii sunt sotia si copilul (major).
Acesta avea in proprietate impreuna cu sotia 1 apartament si 3 masini.
Se poate face succesiunea doar pentru masini, fara apartament, avand in vedere ca nu se doreste vanzarea acestuia in viitorul apropiat?
Pentru una din masini care se doreste a fi vanduta, dupa succesiune se poate scoate certificat fiscal de la primarie si sa fie inmatriculata direct pe numele cumparatorului? Sa nu mai fie trecuta si pe mostenitor in acte degeaba.
Multumesc!
Am domiciliul trecut in CI pe loc. Suceava, dar locuiesc in interes de serviciu in loc. Iași. Trebuie sa am mutație sau viza de flotant neapărat? Specific că locuinta din Iași este a socrilor mei care locuiesc in alta localitate.
Buna ziua,
Deplasandu-ma pe o strada ingusta, fiind o masina si pe celalalt sens de mers, am atins un pieton cu oglinda, destul incet, avand o viteza de circa 5-10 km/h. Pietonul se deplasa pe carosabil, neregulamentar, langa el fiind trotuar pe care nu erau parcate masini.
Am deschis geamul sa vad daca a patit ceva dar m-a injurat si si-a continuat drumul grabit. Am oprit masina undeva la 5 m mai in fata pt a nu incurca circulatia si m-am dus dupa el, dar nu l-am mai gasit.
Am fost la politie, am declarat cele intamplate, singura problema fiind timpul in care m-am prezentat la sectie. Am ajuns in 2 ore si ceva la politie fiindca nu sunt din orasul respectiv si am gasit destul de greu locatia. Nu am sunat la 112 pentru ca nu am considerat ca este o urgenta.
Intrebarea mea este, in cat timp de la momentul incidentului, pietonul poate sa faca plangere? Si in cat timp poate merge la spital "daca ar fi patit ceva".