Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Mutație sau viză de flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Mutație sau viză de flotant

Am domiciliul trecut in CI pe loc. Suceava, dar locuiesc in interes de serviciu in loc. Iași. Trebuie sa am mutație sau viza de flotant neapărat? Specific că locuinta din Iași este a socrilor mei care locuiesc in alta localitate.
Fiind vorba de o locuire temporară, este sufient stabilirea reşedintei (flotantului).
Pentru înscrierea mențiunii de stabilire a reședinței în actul de identitate, persoana interesată se adresează serviciului public comunitar de evidență a persoanelor pe raza căruia locuiește temporar
Aveti nevoie de acordul unuia dintre socri si de actul de proprietate. Acordul il pot da si la un notar daca nu sunt in localitate pentru a va insoti la serv. de evidenta a persoanelor ori in fata politistului daca sunt intr-o comuna.