avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate mariapopovici

Activitate mariapopovici

marea majoritate a expertizelor imobilelor executate silit se face fara ca expertului sa i se permite in imobil. expertiza se face luand in calcul s=doar zona, alte oferte imoviliare din zona, etc. ma gandeam sa-i pun in vedere expertului sa faca expertiza chiar daca nu i se permite folosind exemplul acestor imobile executate silit pentru ca el spune ca "nu are acces in imobil"-cu toate ca este o minciuna...si apoi, daca nici asa nu vrea sa faca expertiza ma inscriu in penal , depunand si acea cerere a mea si cerandu-i despeguviri pt intreaga perioada cand nu a facut expertiza... ar fi o varianta?
asa este, am gresit, in loc de expert am scris executor. scuze. deci, va repet. amenzile pt neefectuarea expertizei sunt intre 50 si 700 de lei adica o nimica-toata. fosta sotie ii plateste amenda expertului care motiveaza ca nu a fost nimeni acasa sau a fost in concediu, etc. instanta da un alt termen peste 2-3 luni si o reluam...adica pe un an plateste un maxim de 2100 de lei expertului pt amenzile date de instanta si eu stau blocat cu zecile de mii de euro care mi se cuvin din acel imobil. pai numai daca practic fosta sotie ar putea inchiria apartamentul si la 2-3 luni cand expertul este amandat de instanta ca nu face expertiza i se platesc amenzile din inchirierea apartamentui. ce pot sa fac? nu-mi spuneti de inlocuirea expertului ca nu ma intereseaza...acesta trebuie sa plateasca intr-un fel pt acest lucru si asta vreau! pe acest expert cum il fac sa faca expertiza? cum il constrang? legile noatre sunt atat de rahitice in aceasta privinta? nu exista nici o lege in aceasta privinta? plangere penala ca nu a pus in aplicare o hotarare sa-mi plateasca si despagubiri in acest timp cand nu a aodrit sa faca expertiza nu se poate face impotriva acestor experti? intreb doar, ca nu stiu cum sa-l constrang!?
prepeleac a scris:

cereti instantei inlocuirea expertului.

Am cerut de mai multe ori.dar fosta sotie de fiecare data,le plareste executorilor amenzile.cum il pot restrange pe executor sa faca expertiza ?exista vreo lege in acest aens?
Am un proces pe rol,in cazul unui partaj.Executorul dat de instanta nu vrea sa.mi faca expertiza apartamentului.Instanta il amendeaza dar fosta sotie ii plateste acestuia amenzile tocmai pentru a nu putea face partajul iar eu nu pot demonstra acest lucru si nu pot beneficia de apartament .ce pot face?pot da in judecata executorul?cum il pot restrange ca sa faca o data expertiza?
Am o firma PFA care are ca obiect de activitate Activitati de interpretare artistica si vreau sa introduc un nou cod caen legat de organizarea de excursii,avand in vedere ca am absolvit cursul de ghid turistic recunoascut de Min Muncii.Intrebarea este:se poate introduce pe PFA un cod care nu are legatura cu obiectul principal de activitate? si daca da,codul caen 7990 este bun pentru organizarea de excursii pentru copii?multumesc!
Coduriile CAEN 7912 respectiv 7990, se pot folosi si de firme care nu sunt agentii turistice sau nu au licenta de turism?
Am o firma PFA,care are obiect principal de activitate cod 9001(activ de interpretare artistica-spect) iar pe langa acestea mai am adaugate si alte coduri(de ex. cod caen 9329,9001-9004).Intrebarea mea este urmat.:pot adauga vreun cod care sa aiba legatura cu organizarea de excursii sau vizite?Multumesc!
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la doua intrebari:
1.am facut cerere cand m-am angajat la unitatea(de stat)(anul 2013) unde lucrez ca vreau sa beneficiez de deducere personala,am depus actele necesare.Acum am constatat ca nu am beneficiat de acesta deducere.Mi se vor mai restitui banii de catre stat?Cine va plati pentru aceasta eroare?(contabila?)
2.In urma sesizarii contabilei(in luna februarie 2015) de aceasta eroare am inceput sa beneficiez de deducere personala pentru 2 copii.Dar locuiesc impreuna cu sotul,cei doi copii ai nostri plus copilul lui dintr-o alta casatorie al sotului,care are domiciliul unde il am si eu,in locuinta comuna.Sotul meu nu beneficiaza de aceasta deducere avand PFA,deci pot benefiaza eu si pentru copilul sotului care se afla practic, in intretinerea mea,daca va da o declarative ca nu beneficiaza?