avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate selenamatake

Activitate selenamatake

Buna dimineata!
Revin cu inca o problema, pentru ca cei din asociatia noastra de proprietari nu fac mai nimic la bloc, si ne baga si bete in roate celor care vrem sa facem ceva.
Am nevoie sa ma ajutati, deoarece se va face o adunare generala si vrem sa votam ca pe timpul verii macar, sa se faca dezinsectie si deratizare !
Locuiesc in acest complex de 5 ani! Undeva in prelungirea ghencea!
In acesti 5 ani, intr-o singura vara am reusit sa stropim de tantari, capuse si otrava pt sobolani. Cei din asociatie nu au vrut, dar nici macar nu au intrebat locatarii daca vor. Era un cost de 7 lei de apartament!
Asa ca impreuna cu inca vreo 10 vecini, am reusit sa strangem bani pt 7 tunuri de atomizor si am stropit in tot complexul.
Vara trecuta, am stropit doar la locul de joaca, in special pt capuse ca ne era frica sa mai stam cu copiii acolo.
Cum am putea sa-i convingem sa stropim o data pe luna sau macar de 2 ori pe luna pe timpul verii?
Cei de la primarie nu fac nimic. Un sg vecin i-a vazut o data stropind pe strada. In complex nu au intrat.
Va rog, daca stiti de vreo lege in cazul asta, ajutati-ne.
Vara nu putem sta afara nici ziua de tantarii negri!
Asta este sigurul raspuns pe care il pot primi? Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?
Eu de exemplu, ca sa pot deschide bariera cuiva din telecomanda, trebuie sa ies din casa cu copiii dupa mine, unul avand nici doi ani,( pt ca nu ii pot lasa singuri in casa)
In schimb cu acest sistem, pot deschide bariera din casa doar apeland nr montat in bariera. Pe dvs v-ar deranja daca eu as avea posibilitatea sa fac asta, iar dvs nu? Desi ati fost intrebata daca doriti sau nu si ati spus nu?
Nu va suparati, dar cred ca nu ati citit bine ce anume am scris.
Bariere existau. Toti cei din complex au telecomenzi, contracost.
Noi am montat un sistem ca sa putem deschide barierele si de la departare.
Buna seara! Acum ceva timp.le-am propus celor din asociatia de proprietari sa montam un sistem in barierele de la intrarea in complex!
Barierele noastre se deschid doar cu telecomanda, iar asta doar daca esti la 1-2 metri de bariera. Daca cineva vine la tine in vizita, sau taxi...oricine altcineva care nu are telecomanda, nu poate intra in complex.
S-a facut un tabel si nu s-au strans 50%+1 voturi pentru a instala acest sistem pe asociatie.
Asa ca noi cativa locatari, am strans bani si am montat acel sistem pt a putea deschide bariera de oriunde am fi, doar apeland nr de tel instalat in bariera.
Acest sistem nu afecteaza cu nimic bariera, mai ales ca este montat de cel care a montat barierele initial.
Au zis ca ne pot da in judecata pt ca bariera este un bun comun si nu aveam voie sa facem asta.
Intrebarea mea e pt ce ne-ar putea da in judecata?
Pe cine si cu ce deranjeaza faptul ca noi cei care am vrut acest sistem am platit fara sa obligam pe nimeni cu nimic?
Au voie sa faca asa ceva?
Sau sa scoata sistemul din bariera, au voie?
Răspuns la discuția Program de liniste!!!
Am inteles! Multumesc frumos! Chiar am sa scot la imprimanta si o sa i-l lipesc pe usa.
Buna seara! Care ar trebui sa fie programul de liniste intr-un bloc? Si ce putem face daca acesta nu se respecta? Au afisat de curand un program de liniste dupa multe sedinte... intre orele 13.00-14.00 si 7.00-22.00.Si de multe ori nici acesta nu se respecta. Oricum, nu cosider ca unui copil de 4 ani si unui copil de 2 luni le ajunge o ora de somn, (asta daca adorm la 13.00), pentru ca la 14.00 sa-i trezeasca bormasina si ciocanele. Daca mergi la usa si ii rogi sa mai amane putin ca dorm cei mici...iti trantesc usa in nas.Se poate face ceva?
Ne-am gandit si la asta si am propus chiar la adunarea generala. Problema e ca cei din asociatie cam stramba din nas. Iar o parte din locatari au zis ca ei isi strica masinile.Dar ideea e ca daca incetinesti, nu ai de ce sa iti strici masina. Asta era si ideea, sa nu se mai circule cu viteza
Buna ziua! Locuiesc intr-un complex de blocuri noi(7 scari mari si late).In acest complex avem un singur drum de acces cu 2 iesiri prevazute cu bariere.Pe stanga si pe dreapta sunt locuri de parcare, iar copiii se joaca printre masini si pe acest drum de acces, pentru ca nu avem un loc de joaca extraordinar. Suntem marea majoritate tineri, si marea majoritate avem copii mici.Problema mea si a altor mamici din cartier, este viteza cu care acesti vecini intra si ies din acest complex. Sunt total inconstienti sau nu le pasa ca oricand un copil poate sari dintre masinile parcate direct in fata masinii X-( ! copiii sunt imprevizibili si oricat de mult le-ai explica sa se uite de masini, in joaca lor uita. Si nu mi se pare normal ca in complex, sa fim nevoiti sa ne ferim de masini ca atunci cand suntem pe strada.I-am atras atentia unui vecin care a plecat cu o viteza incredibila,(si asta doar pana la bariera pt k acolo a fost nevoit sa ridice bariera), si foarte revoltat ne-a spus ca e drum de acces si circula cum vrea #-o.Din cate am inteles, este drum rezidential iar copiii au dreptul sa ocupe toata strada, ei fiind nevoiti sa incetineasca , iar la nevoie chiar sa opreasca. Va rog frumos sa-mi spuneti daca am dreptate si daca am, ce am putea face sa-i facem sa inteleaga. Multumesc frumos!