Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari trebuie sa aiba un contract ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari trebuie sa aiba un contract cu o firma de dezinsectie, deratizare?

Buna dimineata!
Revin cu inca o problema, pentru ca cei din asociatia noastra de proprietari nu fac mai nimic la bloc, si ne baga si bete in roate celor care vrem sa facem ceva.
Am nevoie sa ma ajutati, deoarece se va face o adunare generala si vrem sa votam ca pe timpul verii macar, sa se faca dezinsectie si deratizare !
Locuiesc in acest complex de 5 ani! Undeva in prelungirea ghencea!
In acesti 5 ani, intr-o singura vara am reusit sa stropim de tantari, capuse si otrava pt sobolani. Cei din asociatie nu au vrut, dar nici macar nu au intrebat locatarii daca vor. Era un cost de 7 lei de apartament!
Asa ca impreuna cu inca vreo 10 vecini, am reusit sa strangem bani pt 7 tunuri de atomizor si am stropit in tot complexul.
Vara trecuta, am stropit doar la locul de joaca, in special pt capuse ca ne era frica sa mai stam cu copiii acolo.
Cum am putea sa-i convingem sa stropim o data pe luna sau macar de 2 ori pe luna pe timpul verii?
Cei de la primarie nu fac nimic. Un sg vecin i-a vazut o data stropind pe strada. In complex nu au intrat.
Va rog, daca stiti de vreo lege in cazul asta, ajutati-ne.
Vara nu putem sta afara nici ziua de tantarii negri!
selenamatake, utilizator
Asociatia de proprietari detine obligatia sa asigure curatenia si igiena in partea comuna de imobil
Pentru tratamente aplicate in tot complexul,responsabila este primaria
Reprezentantul legal al asociatiei sa comunice oficial viceprimarului responsabil necesitatea asigurarii dezinsectiei si deratizarii zonei
Da, primarii si viceprimarii au alte griji - dar daca mergeti la primarie au sa va aplaude pentru grija ce le-o purtati vecinilor, ba si pentru dvs. si copii dvs., cel putin asa cred, mai ales ca urmeaza oarece alegeri...
Este posibil ca pe spatiile ce apartin de domeniul public, sa vina cei de la primarie sa stropeasca. Pentru spatiile interioare, aceasta obligatie revine doar asociatiilor de proprietari.
Daca ziceti ca aveti un complex de locuinte, trebuie sa discutati in AG si sa aprobati o hotarare in acest sens.
De obicei, impotiva tantarilor, a puricilor si capuselor, desinsectia trebuie repetata la 7 zile dupa prima lucrare - nu intru in amanunte, dar va zic ca insectele depun oua non stop, asa ca la prima lucrare mor insectele, dar ouale depuse, #REZIST... Dupa eclozare, este necesara o noua lucrare (asa cum ati zis, cu atomizoare).
Noi am procedat anul acesta doar de doua ori - mai si octombrie.
Pentru prietenii sobolani, lucrarea de deratizare trebuie facuta tot de doua ori.
Ambele lucrari trebuie efectuate in tot complexul, altfel, mai ales sobolanii, migreaza rapid la blocurile unde nu s-a efectuat deratizarea si atunci deratizarea nu-si mai justifica cheltuiala.
Succes!