avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate andreictin

Activitate andreictin

Buna ziua! In urma vanzarii unui produs prin intermediul olx.ro (tranzactie intre pers. fizice) am stabilit cu cumparatorul ca plata o va face prin ramburs si va achita curierului toate cheltuielile aferente. Cateva zile mai tarziu coletul s-a intors pe motiv ca destinatarul nu a putut fi contactat si am fost nevoit sa achit curierului toate cheltuielile. L-am recontactat, si-a cerut scuze, a motivat ca a avut nu stiu ce probleme dar ca isi doreste in continuare produsul si imi va restitui toti banii cheltuiti. De buna credinta, i-am trimis din nou coletul dar tin sa cred ca povestea se repeta pentru ca de 3 zile curierii nu reusesc sa intre in contact cu el si nici mie nu imi mai raspunde la telefon. Unde se incadreaza acest tip de comportament? Cum imi pot recupera prejudiciul cauzat?
Va multumesc!
Buna ziua,

va explic pe scurt o situatie ambigua:
- pe 21/01/2016 s-a judecat apelul in lipsa mea impotriva unui proces verbal de contraventie pentru depasirea limitei legale de viteza;
- pe 24/02/2016 am fost instiintat prin posta de hotararea de respingere a apelului;
- pe 10/03/2016, exact 15 zile dupa instiintare, am predat permisul.

Cu toate acestea mi-a fost majorata perioada de suspendare a permisului de conducere cu 30 de zile pentru nerespectarea termenului legal de 15 zile pentru predarea a acestuia.

Va rog sa-mi spuneti daca am gresit sau daca este vorba despre o decizie netemeinica din partea inspectoratului de politie.

Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns insa nu gasesc nicaieri reglementarea legala care sa-mi interzica acest lucru.
Buna ziua,
mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru o perioada de 90 de zile pentru depasirea limitei legale de viteza. In conditiile in care permisul meu este italian as dori sa stiu daca am dreptul de a sustine examenul pentru redobandirea acestuia si reducerea pedepsei la 30 de zile, va multumesc.