avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate Chris66

Activitate Chris66

Am acizitionat pentru firma mea de la e-piesa.ro o turbosuflanta pentru un Ford Focus in valoare de 2.200 de lei. Dupa un test drive de 50 km s-a rupt axa turbinei. Service-ul autorizat mi-a explicat ca am primit o turbina reconditionata cu o calitate slaba, e-piesa a raspuns cu o expertiza care da vina pe service. Acum ma aflu intre doua scaune si nu stiu ce este de facut.

M-am asteptat sa primisc o piesa noua in loc de una reconditionata. Nici pe pagina web (am salvat-o) nici pe factura nu este mentionat faptul ca am acizitionat o piesa refacuta. E-piesa a evitat sa raspunda la acest aspect.

Detalii
La data de 29.06.2019 am cumparat o turbosuflanta de la e-piesa care a fost montata de catre un service auto autorizat de RAR. Dupa montaj service-ul a facut un test drive si a constatat ca s-a rupt axa turbinei.
Service-ul mi-a explicat ca turbina acizitionata de la e-piesa nu este una noua ci este reconditionata. Nu stiam ca am primit un produs refacut.
La data de 08.07.2019 am returnat turbina defecta cu toate actele cerute la e-piesa. Pe 19.07.2019 am primit un email ca produsul nu face obiectul garantiei. Atasat am gasit o expertiza de 8 pagini scrisa de un inginer al furnizorului firmei e-piesa.

“În urma verificării şi demontării turbosuflantei s-a constatat că arborele turbosuflantei prezintă uzuri în zona hidrolagărelor ca urmare a ungerii necorespunzătoare ( a se vedea poze / piesa).”

Am mai scris un email pentru ca nu am fost de acord cu un raspuns standard. Expertiza nu a luat in considerare si alte motive. (ex. calitate slaba a produsului)

Va rog sa cititi raspunsul firmei e-piesa:
“Buna ziua,
nici nu trebuie sa acceptati raspunsul, trebuie doar sa il luati la cunostinta.
Este un raspuns oficial si legal, cu o baza reala, care nu va incalca nici un drept legal.
Cand vom primim produsul de la expertiza va vom contacta pentru a-l ridica din magazinul in care l-ati predat.
Ulterior puteti face ce demersuri considerati.”

Buna ziua,

Dupa n accident rutier in care am fost victima, politia rutiera mi-a dat o amenda spunand ca nu mi-am schimbat adresa in carnetul de conducere.

Dar in carnetul meu de conducere nu este mentionata nici o adresa deoarece am model europen emis in 2013, scrie doar eliberat in judetul Harghita.

Dupa accident am fost in spital si nu am avut putere sa discut cu agentul care a intocmit amenda.

Ce trebuie sa fac acum ca sa nu platesc amenda?

Buna ziua,
dupa un accident rutier in care a fost lovita masina condusa de mine vreau sa recuperez daune. Nu sunt proprietarul masinii, am doar un contract de comodat. Compania de asigurari a vinovatului imi cere procura notariala pentru rezolvarea procedurii. Din pacate nu pot aduce procura pentru ca proprietarul masinii nu este in tara.

Am toate actele in original, adica talonul si cartea de identitate a vehiculului, contract de comodat, asigurari.

Va rog sa imi spuneti daca mai exista o cale de a rezolva situatia si fara procura.

Multumesc anticipat