Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutiera nedreapta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutiera nedreapta

Buna ziua,

Dupa n accident rutier in care am fost victima, politia rutiera mi-a dat o amenda spunand ca nu mi-am schimbat adresa in carnetul de conducere.

Dar in carnetul meu de conducere nu este mentionata nici o adresa deoarece am model europen emis in 2013, scrie doar eliberat in judetul Harghita.

Dupa accident am fost in spital si nu am avut putere sa discut cu agentul care a intocmit amenda.

Ce trebuie sa fac acum ca sa nu platesc amenda?

Daca mai sunteti in termen trebuie sa contestati procesul verbal in termen de 15 zile de la comunicare.

Dar nu aveti nicio sansa de castig motivand ca pe permis nu apare adresa.

Permisul a fost verificat in baza de date a politiei, astfel s-a constatat ca pe permis aveti o adresa iar in CI alta adresa.
nu va hazardati sa declansati o actiune in instanta,deoarece veti beneficia de solutie defavorabila
Politia ,inclusiv cea rutiera,detine baza comuna de verificare cu mai multe autoritati