avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutiera nedreapta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutiera nedreapta

Buna ziua,

Dupa n accident rutier in care am fost victima, politia rutiera mi-a dat o amenda spunand ca nu mi-am schimbat adresa in carnetul de conducere.

Dar in carnetul meu de conducere nu este mentionata nici o adresa deoarece am model europen emis in 2013, scrie doar eliberat in judetul Harghita.

Dupa accident am fost in spital si nu am avut putere sa discut cu agentul care a intocmit amenda.

Ce trebuie sa fac acum ca sa nu platesc amenda?

Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:58, 25 Aprilie 2016
Daca mai sunteti in termen trebuie sa contestati procesul verbal in termen de 15 zile de la comunicare.

Dar nu aveti nicio sansa de castig motivand ca pe permis nu apare adresa.

Permisul a fost verificat in baza de date a politiei, astfel s-a constatat ca pe permis aveti o adresa iar in CI alta adresa.
nu va hazardati sa declansati o actiune in instanta,deoarece veti beneficia de solutie defavorabila
Politia ,inclusiv cea rutiera,detine baza comuna de verificare cu mai multe autoritati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident auto, victima nu vrea sa colaboreze mikaelab mikaelab Buna ziua, Va rog sa ma indrumati cu un raspuns la urmatorul caz: am accidentat pe trecerea de pietoni o doamna in varsta, din pacate neputand evita acest ... (vezi toată discuția)
Proces verbal comunicat prin mail, nu prin poștă, și permisul suspendat fără înștiințare. cum îmi pot recupera permisul și cum pot plăti jumătate din amendă, cum aș fi avut dreptul ? Andreiysu Andreiysu Buna ziua. Am rugamintea sa ma ajuta-ti si sa ma indrumati in urmatoarea problema. Pe data de 15.08 primesc acasa o hartie de la politia rutiera harghita sa ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis in stare de ebrietate MMI18 MMI18 buna ziua, as dori sa stiu ce prevede codul penal , pentru o persoana care a facut un accident rutier, fara victime , in stare de ebrietate si fara permis. Ce ... (vezi toată discuția)