avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate csaika

Activitate csaika

Multumesc pentru raspuns....De fapt si eu asta credeam si se trezeste si o constiinta in mine ca merit, ca daca ai consumat nu ai ce cauta pe drumulile publice. Sa-mi primesc ce merit. Multumesc
Multumesc pt. raspuns.
Nu doresc nici o marturie.......Intreb daca nu am fost prins la volan....pot sa fiu judecat ? In rest minciuna eu trebuie sa depun. Daca scap....NU INSEAMNA CA NU REGRET SI NU AM INVATAT LECTIA. Permisul este foarte important pt. familie
MUltumesc pt. raspuns
Am semnat, pentru ca nu m-a lasat sa parasesc cladirea politiei (eram in revenire din "oboseala"), tot ma fortau sa recunosc fapta, dupa ce am zis bine recunosc si am semnat. Aveau nevoie de aceasta semnatura ca nu m-au prins la volan.
Nu stiu din ce motiv sa eliberat o dovada raferire la dreptul meu la permis.
Eu deplasam fara masina....dar m-au dus inapoi la masina (ca sa se convinga ca eu conduceam masina care a fost denuntat) si atuncea au lasat acest act si la acest moment am inmanat permisul (sau au cautat ei).
Circulam cu autoturismul intr-un drum (forestier, asa stiu....numai ca au pus indicatoare de limitare a vitezei 30 de km, la cererea locuitorilor din localitate, nu stiu daca s-a schimbat calitatea drumului), drum care separa localitatea de oras. Localitate turistica, cam 200, 300 locuitori, 5 km de la oras. Intre localitate si oras am abandonat masina si continuam drumul pe jos (consumam bauturi alcoolice). M-am trezit la politie. Ei m-au convins sa semnez ceva, nu am vrut...dupa doua ore am semnat, am plecat. In masina aveam o dovada in continut ca nu am voie sa conduc. In singe aveam 1,5 alcoolemie.
Vecinii trecatori mi-au intarit amintirile despre cele intimplate ca politia, nu m-a vazut conducand autoturismul......am fost denuntat.
Pot sa declar in instanta la proces, ca am baut dupa ce am abandonat masina, si asa daca a trecut cam 10 minute dupa abndonarea masinii si sosirea autoritatiilor ? Camerele de supraveghere a magazinului m-a surprins cumparind bere....dar nu si ca am consumat. Exista martori, adica cu cine am consumat in fata magazinului.
Regret fapta.......Nu ma intereseaza cine ma denuntat, avea dreptate....am invatat, dar totusi am nevoie de carnet.... Multumesc.
Discuție Inselaciune
Am fost chemat la o audieunta pentru un loc de munca, in strainetate, mi-a luat 100 de euro comision, de la mine si de la un coleg.....colegul a primit chitanta, eu nu....au fost identificati, adica societatea, au pus urmarire penala, acuma nu stiu....in aceste situatii, in afara de consumul de motorina pana la sediul societatii angajatoare, (150 de km, de 3 ori) cam la ce suma se poate ridica daunele morale..?
Răspuns la discuția martor
Din legea 217/2003 ......reclamanta poate sa obţină asistenţă din oficiu ?
Art. 27
(1)�Cererile se judeca de urgenta, in camera de consiliu, participarea procurorului fiind obligatorie.
(2)�Citarea partilor se face potrivit regulilor privind citarea in cauze urgente.
(3)�La cerere, persoanei care solicita ordinul de protectie i se poate acorda asistenta sau reprezentare prin avocat.
Răspuns la discuția martor
Minora este in pericol, dupa amenintarile tatalui......
Răspuns la discuția martor
Multumesc pentru raspuns....copiez din textul sentintei: Emite ordin de protecţie pe o perioadă de 6 luni prin care va dispune: - menţinerea de către pârâtul I I a unei distanţe de 10 metri faţă de reclamanta începând cu data pronunţării prezentei sentinţe; - interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în alt mod al pârâtului cu reclamanta; Respinge solicitarea reclamantei de interzicere a oricărui contact a pârâtului cu minora I T ca neîntemeiată
Discuție martor
Dupa divort, mama fetitei de 4 ani, nu vrea ca tatal copilului sa ia copilul pentru o perioada mai lunga (48 ore), la domiciliul tatalui, din cauza ca este vorba de un barbat agresiv, care ameninta mama ca daca nu va fi fetita..numai a lui, o va omorâ fetiţa.Fetiţa deloc nu vrea sa plece cu tatal sau (plange, devine isteric...etc.) Pentru a obţine un ordin de protectie, mama a inaintat un proces, care deja a fost solutionata dar in parte. Cauza era ca martorii nu au primit intrebarile necesare etc. (nepregatiti, mama fara avocat etc.). Intrebarea este ca mama, reclamanta o poate solicita reaudierea martorilor in cauză ? Sau poate sa atace din nou numai cu alţi martori ? Ce alta solutie are mama in cauza ?