avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor

Dupa divort, mama fetitei de 4 ani, nu vrea ca tatal copilului sa ia copilul pentru o perioada mai lunga (48 ore), la domiciliul tatalui, din cauza ca este vorba de un barbat agresiv, care ameninta mama ca daca nu va fi fetita..numai a lui, o va omorâ fetiţa.Fetiţa deloc nu vrea sa plece cu tatal sau (plange, devine isteric...etc.) Pentru a obţine un ordin de protectie, mama a inaintat un proces, care deja a fost solutionata dar in parte. Cauza era ca martorii nu au primit intrebarile necesare etc. (nepregatiti, mama fara avocat etc.). Intrebarea este ca mama, reclamanta o poate solicita reaudierea martorilor in cauză ? Sau poate sa atace din nou numai cu alţi martori ? Ce alta solutie are mama in cauza ?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 20:12, 26 Mai 2017
Buna ziua,
Sa atace sentinta pronuntata cu o cale de atac!
Sa angajeze avocat care, dupa studierea si stabilirea situatiei de fapt, sa o indrume per mama.
Nu inteleg ce inseamna solutionat partial, fiti mai explicit!
Ultima modificare: Vineri, 26 Mai 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc pentru raspuns....copiez din textul sentintei: Emite ordin de protecţie pe o perioadă de 6 luni prin care va dispune: - menţinerea de către pârâtul I I a unei distanţe de 10 metri faţă de reclamanta începând cu data pronunţării prezentei sentinţe; - interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în alt mod al pârâtului cu reclamanta; Respinge solicitarea reclamantei de interzicere a oricărui contact a pârâtului cu minora I T ca neîntemeiată
Minora este in pericol, dupa amenintarile tatalui......
Din legea 217/2003 ......reclamanta poate sa obţină asistenţă din oficiu ?
Art. 27
(1)�Cererile se judeca de urgenta, in camera de consiliu, participarea procurorului fiind obligatorie.
(2)�Citarea partilor se face potrivit regulilor privind citarea in cauze urgente.
(3)�La cerere, persoanei care solicita ordinul de protectie i se poate acorda asistenta sau reprezentare prin avocat.
Buna seara,
Ma indoiesc ca tatal sa fie atat de nebun sa-si omoare fiica.
Daca instanta nu-l decade din drepturi parintesti nu poate sa-i interzica legaturile firesti parentale prevazute de art. 496 alin. 5 C.Civ.
Daca exista cu adevarat pericolul unei crime, atunci solicitati decaderea tatalui din drepturile parentale si atunci puteti sa solicitati si ordin de restrictie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decadere drepturi parintesti maryusmara88 maryusmara88 Buna ziua.am si eu o intrebare.concubinul meu a plecat in afara fara acordul meu si ma lasat pe mine si pe coopil singuri.ce drepturi am? Il pot decade din ... (vezi toată discuția)
Dreptul copiilor în imobilul moștenit: pot fi evacuat de mama, care a obținut un ordin de protecție? Roagada Roagada Buna , sunt nou pe aici și foarte slab informat , problema este mama mea care vrea să mă evacueze din casa , casă fiind fiind 50/50 cu tatăl meu acesta ... (vezi toată discuția)
Cum poate mama mea să divorțeze dacă tata meu nu dorește asta? menționez că este alcoolic, violent și impulsiv Dovadavie Dovadavie mama mea ar dori să divorteze de tata , dar acesta nu este de acord . tatăl meu este alcoolic, violent si impulsiv. eu si cu sora mea ( eu 19 ani , sora mea ... (vezi toată discuția)