Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor

Dupa divort, mama fetitei de 4 ani, nu vrea ca tatal copilului sa ia copilul pentru o perioada mai lunga (48 ore), la domiciliul tatalui, din cauza ca este vorba de un barbat agresiv, care ameninta mama ca daca nu va fi fetita..numai a lui, o va omorâ fetiţa.Fetiţa deloc nu vrea sa plece cu tatal sau (plange, devine isteric...etc.) Pentru a obţine un ordin de protectie, mama a inaintat un proces, care deja a fost solutionata dar in parte. Cauza era ca martorii nu au primit intrebarile necesare etc. (nepregatiti, mama fara avocat etc.). Intrebarea este ca mama, reclamanta o poate solicita reaudierea martorilor in cauză ? Sau poate sa atace din nou numai cu alţi martori ? Ce alta solutie are mama in cauza ?
Buna ziua,
Sa atace sentinta pronuntata cu o cale de atac!
Sa angajeze avocat care, dupa studierea si stabilirea situatiei de fapt, sa o indrume per mama.
Nu inteleg ce inseamna solutionat partial, fiti mai explicit!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc pentru raspuns....copiez din textul sentintei: Emite ordin de protecţie pe o perioadă de 6 luni prin care va dispune: - menţinerea de către pârâtul I I a unei distanţe de 10 metri faţă de reclamanta începând cu data pronunţării prezentei sentinţe; - interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în alt mod al pârâtului cu reclamanta; Respinge solicitarea reclamantei de interzicere a oricărui contact a pârâtului cu minora I T ca neîntemeiată
Minora este in pericol, dupa amenintarile tatalui......
Din legea 217/2003 ......reclamanta poate sa obţină asistenţă din oficiu ?
Art. 27
(1)�Cererile se judeca de urgenta, in camera de consiliu, participarea procurorului fiind obligatorie.
(2)�Citarea partilor se face potrivit regulilor privind citarea in cauze urgente.
(3)�La cerere, persoanei care solicita ordinul de protectie i se poate acorda asistenta sau reprezentare prin avocat.
Buna seara,
Ma indoiesc ca tatal sa fie atat de nebun sa-si omoare fiica.
Daca instanta nu-l decade din drepturi parintesti nu poate sa-i interzica legaturile firesti parentale prevazute de art. 496 alin. 5 C.Civ.
Daca exista cu adevarat pericolul unei crime, atunci solicitati decaderea tatalui din drepturile parentale si atunci puteti sa solicitati si ordin de restrictie.