avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate mama mea să divorțeze dacă tata meu nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate mama mea să divorțeze dacă tata meu nu dorește asta? Menționez că este alcoolic, violent și impulsiv

mama mea ar dori să divorteze de tata , dar acesta nu este de acord . tatăl meu este alcoolic, violent si impulsiv. eu si cu sora mea ( eu 19 ani , sora mea 16 ani) ne dorim ca mama sa fie fericita si sa divorteze. singura optiune ar fi instanta. mama nu vrea bani , nu isi doreste jumătatea de avere , vrea doar sa scape. ea ar dori si un ordin de restricție deoarece primește amenințări frecvente de la el . ar ajuta in instanta videoclipuri sau inregistrari sau conversații dintre ei , in care se vede clar violența tatălui meu?
Ultima modificare: Marți, 15 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 21:31, 17 Mai 2018
Bună seara!
Pentru ordinul de protecție, ar ajuta, da!
Primul pas ar fi obținerea ordinului, apoi poate intenta acțiunea de divorț!
Dacă merge la avocat poate divorta usor.
În caz contrar poate divorta destul de greu.

După părerea mea trebuie foarte bine analizat de avocat daca ar trebui mai întâi divorțul sau ordinul de protecție.

O varianta ar fi si deschiderea simultană a ambelor procese.
Depinde si cat timp a trecut de la ultima violență si cat de actuala ar putea fi o nouă violență.
Si cu înregistrările discuția poate fi lunga...
Indicat este sa obtina ordinul de protectie care poate sa fie folosit apoi si la divort alaturi de alte probe pt a face dovada motivelor ce duc la desfacerea casatoriei.Si in cazul in care nu are ordin poate sa divorteze,fiind nevoie doar de un martor care sa dovedeasca motivele din actiune.Succes.
Pentru obținerea ordinului, administrarea probei cu înregistrărilor este, potrivit experienței mele, mereu adminisbilă, procedura este urgentă, pt motive temeinice în maxim o săptămână aveți ordinul.
Pt desfacerea căsătoriei prin divorț, administrarea acestei probe are caracter superfluu, administrarea interogatoriului și a probei testimonială fiind suficientă.
Apare totusi o problema.
Dacă el nu va mai locui acolo unde il va cita pentru divorț?
Sa nu i se anuleze divorțul ca nu mai stie de unde sa il ia...
Adesea...ceva simplu poate crea probleme complicate.
Trebuie totul calculat in funcție de caz.
Divorțul intentat este important daca vrea sa o ajute poliția si un divorț anulat nu ajuta...
Au pățit oameni asa ceva...din cate am auzit eu...de pe la altii...
Legea e cu două tăișuri si cine nu stie sa o foloseasca se poate tăia singur cu ea...si apoi sa se plângă de justitia romana...
Ultima modificare: Luni, 14 Mai 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Divort - copil minor bibi30 bibi30 Buna ziua, Am o mare rugaminte la cei in masura sa ma ajute si sa ma lamureasca intr-o astfel de problema.Sunt casatorita de 4 ani(relatia in sine ... (vezi toată discuția)
Loc desfasurare divort Cristina Popesti Cristina Popesti Va rog sa ma ajutati cu un rapuns la urmatoarea problema. Daca doresc sa intentez divort de sot iar ultimul domiciliu comun este la parintii lui, eu neavand ... (vezi toată discuția)
Violenta conjugala-parasire domiciliu Moni99 Moni99 As dori sa știu daca se poate face ceva dpdv legal pt mama mea care a părăsit domiciliul conjugal din cauza violentei tatălui meu, cunoscut în comunitate ... (vezi toată discuția)