avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate a_mirela

Activitate a_mirela

Răspuns la discuția Cost exagerat expertiza judiciara
E posibil ca parintii mei sa plateasca expertiza aceasta foarte scumpa, si apoi din niste motive care nu-mi vin acum in minte, instanta judecatoreasca sa ceara o alta expertiza care sa fie platita apoi tot de ei?

Intre ce preturi se incadreaza o expertiza ceruta de judecatorie (min,max)?
2000 lei mi se pare enorm, si as vrea sa stiu dc o sa plateasca aceasta suma, sa nu mai fie nevoiti sa plateasca din nou.

Multumesc.
Buna ziua,

parintii mei vor sa intabuleze 2 terenuri, unul este trecut cu 300 m mai mult in acte; acesti 300 m fiind de fapt pe celalalt teren. Au facut deja o extra-expertiza pe care au platit 350 lei. Un vecin a cerut o contra-expertiza, si judecatoria le-a cerut ca atare parintilor mei o expertiza judiciara. Aceasta a fost facuta de un expert si am inteles ca trebuie platita de parintii mei integral.

1. As vrea sa va intreb daca pretul acestei expertize cerute de judecatorie si efectuata de expertul lor vi se pare normal sa fie de 2000 lei ? Mi se pare cam mare diferenta dintre o extra-expertiza de 350 lei si o expertiza de 2000 lei...

2. Daca parintii mei nu platesc aceasta expertiza ceruta, ce se intampla?

3. Au dreptul sa vada masuratorile si concluziile expertului inainte sa plateasca?

Scuze daca nu am fost f clara, dar nu ma pricep in chestii juridice... Vreau doar sa-i ajut pe parintii mei.

Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Contract Mansardare
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de contract pentru mansardare intocmit astfel incat sa apere si asociatia de proprietari, nu numai executantul lucrarii? Sau macar cu niste idei de clauze?
Am primit si eu o flegma intre ochi cu un contract si mai si decat cel prezentat aici, tot de la acest domn Buse Nicolae, iar culmea ironiei este ca toti cei 19 proprietari ai blocului sunt gata sa-l semneze fara sa clipeasca!!! :O
Va multumesc anticipat pentru orice sfat!
Răspuns la discuția mansardare
geyer, vorbesti de parca nu ai trai in Romania! :) Asa mare ai tu incredere in expertii lu' peste? Cuvantul "spaga" iti spune ceva? Iar fraza "lasa profesionistii sa isi faca treaba" nu prea se potriveste cu plaiurile noastre mioritice si ma duce cu gandul la o alta fraza celebra: "Dormi linistit, FNI vegheaza pentru tine!". =D>
Fratilor, traim in Romania, unde legile se bat cap in cap si orice este posibil! Mai lasati-ne cu replici comuniste si atitudini neprofesioniale ca nu mai merge! Daca oamenii nu vor mansarda, respecta-le dreptul si nu mai comenta! X-(
Sper sa nu, nu-s convinsa 100%, dar se pare ca ar fi vorba de sot-sotie cu numele meu si al lui tata-meu... or recunoscut ca sunt in proces de ani de zile... Oricum, nu am primit citatiile si asta dovedeste ca nu suntem noi! Sper! B-)
Foarte de acord cu voi, dar cand mai apare si numele tatalui tau, judetul si un sat vecin... si mai si stii ca cineva vrea sa-ti cumpere un teren la un pret infim... si vezi acolo "recurs" si "anulare act"... hmmm... eu m-as gandii ca e o coincidenta al naibii de mare! :)
Se pare ca este o coincidenta de nume, o coincidenta destul de mare! Asa se explica de ce nu am primit nici citatiile... Oricum, in Romania nu ma mai mira absolut nimic!
Am trimis un fax de acest gen, sa sun maine sa vad daca s-a luat la cunostinta?
Timpul nu-mi permite sa merg la Bucuresti, nici eu, nici parintii mei... Procesul este joi, avocat nu avem... situatia nu e chiar roz! Cum pot amana procesul?
Mi-am cautat numele si asa am descoperit acest proces...
Avocatul ne-a sfatuit sa trimitem un fax in care sa cerem amanarea infatisarii pe motiv ca nu am primit citatie.
Cand primesti citatie, semnezi pentru ea? Unde pot afla cine a semnat in locul meu sau cum pot demonstra ca nu am primit nimic?!