avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate dragosbuc

Activitate dragosbuc

Daca detin procura de administrare imobil pot sa infiintez o firma cu sediu social de la adresa respectiva?
Buna,
Am o casa la tara unde locuieste tatal meu.
Avem nevoie de un document de la notar care sa ii permita sa se racordeze la gaz, sa obtina o autorizatir de constructie etc. fara a fi nevoie sa fiu eu prezent ca proprietar.
As dori sa faca aceste lucruri in numele meu.
Ce document am nevoie de la notar pentru aceasta dar fara a putea vinde, sau intraina proprietatea.
Multumesc frumos anticipat.
Da, are si frati si copii.
Diagnosticul este 'tulburare bipolara-episod maniacal'
Buna ziua,
As dori sa stiu unde trebuie sa merg si ce am de facut pentru a lua in tutela o persoana care nu are discernamant in anumite perioade. Este vorba despre un membru al familiei care este internata la spitalul de psihiatrie de mai multe ori anual. Acest lucru se intampla din anii 2000. In ultima vreme arata resentimente pentru noi din familie ca o tot internam, pentru ca nu accepta ca e bolnava psihic si atunci cand are o criza, noi o internam pentru a fi sub supravegherea medicilor. Persoana are 60 de ani. In ultimul timp a fugit din spital si am cautat-o cu politia.

Ma poate ajuta oricine a trecut prin aceasta procedura de obtinere a tutelei pentru a ma indruma cu pasii de parcurs.

Va multumesc anticipat.


Buna ziua,

Cum pot sa ofer spre inchiriere un videoproiector unei firme. As dori sa stiu cum pot sa fac asta legal dar fara sa infiintez o firma. Sunt persoana fizica si nu am PFA sau alta societate.
Exista posibilitatea printr-un contract si firma care inchiriaza sa isi deduca cheltuielile?

Multumesc.