avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate RIMAX

Activitate RIMAX

Răspuns la discuția Autorizatii coduri CAEN
Imi cer scuze, dar nu inteleg cum as putea fi mai clar decat atat... stiu ca exista anumite coduri CAEN pentru care am nevoie de autorizatii. De exemplu, nu pot sa ma apuc eu de capul meu sa vand carne sau sa fabric rachete, nu? Sau sa fac chirurgie fara sa fiu medic. Etc. Se pune codul CAEN si trebuie si verificat daca unitatea este capabila/autorizata/licentiata/indeplineste toate conditiile.

Si sunt coduri CAEN unde este necesar sa se faca asta, si coduri CAEN cu care pur si simplu iti incepi activitatea fara sa te verifice nimeni. Intrebarea mea era unde gasesc o lista a codurilor CAEN pentru care trebuie astfel de autorizatii.

Prin vreau sa adaug cateva, inteleg ca am o firma si vreau sa adaug in plus niste coduri CAEN.

Prin exista asa ceva, ma refer, desigur, la ce am spus inainte de intrebare: "Cum gasesc si eu pentru care coduri CAEN trebuie vreo autorizatie si pentru care nu?" Adica o lista cu codurile pentru care este necesara autorizatie.

Buna ziua!

Ca de obicei, internetul romanesc e total pulverizat si haotic si nu reusesc sa gasesc nimic despre asta.

Cum gasesc si eu pentru care coduri CAEN trebuie vreo autorizatie si pentru care nu? Exista macar asa ceva? Vreau sa mai adaug cateva si nu sunt sigur daca imi trebuie autorizatii pentru cele noi.

Multumesc!
Răspuns la discuția Datorii Anglia
Corectie:

Datoria o am de prin februarie, in martie am venit in tara si pana acum nu am auzit nimic.


Discuție Datorii Anglia
Buna ziua,

Situatia mea este in felul urmator: am locuit timp de 10 luni in Anglia, timp in care am incercat sa fac tot posibilul sa gasesc o slujba. Nu am gasit loc de munca decat temporar si pana la urma am fost nevoit sa ma intorc in tara, dar lasand acolo o datorie de aprox. 375 de lire la compania de energie electrica si o rata de 30 de lire neplatita la un imprumut mic de 100 de lire.

Intrebarea mea este daca pot avea probleme mai departe in Romania, avand aceste datorii acolo, daca nu le platesc.

Vreau de la bun inceput sa ma exclud din categoria "tepari", pentru ca nu poate fi vorba despre asa ceva. Am incercat sa imi fac o viata acolo impreuna cu logodnica, am fost si vom fi mereu oameni corecti, am muncit amandoi si am facut tot posibilul sa fie bine, nu am mers la cersit sau la cantat la acordeon si nici nu facem parte din categoria celor care se duc sa munceasca pe santiere ragaind bere la amiaza.

Pur si simplu asa a fost sa fie. Ar fi trebuit sa plecam mai din timp, dar am mai tot tras ca poate-poate prindem ceva, pentru ca am vrut foarte mult sa ramanem definitiv acolo, ca sa scapam de dezastrul din Romania, si asa am ramas pana cand nu am mai avut cu ce.

Aici, in Romania desigur, este foarte greu si abia abia castigam cat sa ducem un trai decent, dar nu ne putem permite imprumuturi sau sa platim inapoi.

Cat de mult risc daca "uitam" de datorii? Stiu ca nu e o mutare chiar laudabila, dar trebuie sa imi vad si eu interesul, mai ales ca e alta tara si nu o sa mai calc vreodata pe acolo prea curand. Din ce am mai citit, unii spun ca nu s-ar deranja pentru astfel de sume, pana la urma cat am eu datorie e o treime de salariu minim la ei, deci nu e asa de mult. Este adevarat? Exista sansa sa faca vreo miscare pentru sumele acelea?

Datoria o am de prin aprilie, in martie am venit in tara si pana acum nu am auzit nimic.
[Partile editate raspund unui fragment eliminat din mesajul anterior sau nu au legatura cu speta din punct de vedere juridic. ]

Dupa 5 zile de venit acasa la ora 23:00 de la munca, PLUS PROIECTE PERSONALE, iti cam sare mustaru' cand esti deranjat sambata din somn (treaba mea ca dorm la ora 19:00 dupa o saptamana de munca, am tot dreptul sa dorm la ce ora vreau eu), ca de ce nu raspund la telefon ca e ea mama si e mai cu mot decat restul oamenilor. I-am explicat foarte clar ca dupa o saptamana de munca am telefonul pe silent in weekend, si nu doar ea, NIMENI nu ma gaseste la telefon pentru ca ASA VREAU EU. Nici sefi, nici prieteni, NIMENI, in weekend EU NU EXIST!!!
Nu am scris nicaieri ca mama locuieste cu noi in garsoniera. Sunt eu cu logodnica, mama locuieste la alta adresa.

Cat despre chirie, traim in continuare in tara muritorilor de foame, iar o suma de 600-800 de lei pe luna, cat ar fi cea mai mica chirie posibila, este enorma chiar si pt. 2 salarii si as vrea sa fie ultima solutie la care apelez.

[Partea editata nu are legatura cu speta din punct de vedere juridic. ]
Buna ziua,

Situatia e in felul urmator:

Mama cu ceva probleme la cap, plus abuz serios de alcool. Anul trecut pe vremea asta plecam in UK impreuna cu logodnica pentru ca ne-a dat afara din casa (verbal si de comun acord, nu a fost folosita nici un fel de procedura legala). Nu am reusit acolo si ne-am intors in garsoniera care este proprietatea mamei, dar unde intre timp am facut eu buletinul (deci am CI la adresa respectiva).

Intrebarea mea este urmatoarea: ne poate evacua LEGAL si daca da, cum?

Situatia s-a cam intors in favoarea mea fata de ultimi ani, vorba aia, daca tot calci pe bec, risti sa te mai si tai. In primul rand ca am buletinul aici, la adresa, si in al doilea rand am inceput sa am martori din jur ca se comporta tot mai ciudat, ilogic si agresiv. Administratora blocului mi-a comunicat ca a fost agresiva si i-a vorbit urat, si nu a vrut sa coopereze pentru o problema legata de garsoniera, raspunzandu-i cu injurii.

O alta intrebare ar fi daca ne ajuta intr-un fel ca eu si cu partenera sa ne casatorim d.p.d.v. legal, ii ofera ei un avantaj in plus? Ea nu are CI la adresa de aici, ci intr-un sat din Calarasi.

Nu exista alte probleme, muncim amandoi mult, eu pe IT ea jurnalism, ea vine seara tarziu acasa de la munca, avem si proiecte pe cont propriu pe langa munca, nu raspundem urat, nu injuram, nu am lovit-o, suntem oameni cu o educatie si cu anumite standarde, dar problema mamei cu bautura este una veche si nu conteaza, cand e sub influenta alcoolului, cauta orice motiv posibil, real sau imaginar, ca sa faca scandal si sa ne deranjeze.

Are dreptul legal sa ne deranjeze cand vrea ea, pot sa ma leg cumva de asta? Daca mai vine si este bauta, exista posibilitatea sa vina politia cu un etilotest si sa constate ca ne deranjeaza sub influenta alcoolului?

Chiar imi pare rau ca este mama, dar... asa nu se mai poate. Am avut si noi greselile noastre de copii prosti, dar acum ne-am maturizat si muncim amandoi pana la epuizare pentru viitorul nostru, si in putinele ore disponibile de odihna este foarte urat sa mai trebuiasca sa ne trezim si cu asa ceva pe cap.

Ne-am gandit sa ne cautam sa stam in chirie, dar totusi sunt niste foarte multi bani care se pierd aiurea, cand am putea face altceva cu ei, daca tot avem o casa unde am adresa in buletin.

Nu as vrea sa ajung in instanta, dar daca trebuie si am resursele financiare, ramane pana la urma si asta o optiune (daca am ce si cum sa fac).
Răspuns la discuția Contract de munca nesemnat
Bun, si pana la urma cum procedez? Este de ajuns daca semnez eu si cu directorul general un exemplar si il pastrez?

Nu imi spuneti de revisal si de trimiteri pentru ca nu ma pricep, habar nu am care sunt procedurile si cum trebuie procedat, doar ca mi s-a parut ciudat ca nu e semnat.
Buna ziua,

M-am angajat la o firma luna aceasta si mi s-a dat o copie a contractului de munca. Contractul contine toate datele necesare, este in regula ca numar de ore, conditii si salarizare, insa nu este semnat de catre nimeni. Exista liniutele de semnatura, insa mi s-a spus ca acum s-ar trimite online si nu mai este neaparat necesar sa ai contract semnat.

Este adevarat sau incearca ei vreo figura?