avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca nesemnat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca nesemnat

Buna ziua,

M-am angajat la o firma luna aceasta si mi s-a dat o copie a contractului de munca. Contractul contine toate datele necesare, este in regula ca numar de ore, conditii si salarizare, insa nu este semnat de catre nimeni. Exista liniutele de semnatura, insa mi s-a spus ca acum s-ar trimite online si nu mai este neaparat necesar sa ai contract semnat.

Este adevarat sau incearca ei vreo figura?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:11, 8 Aprilie 2016
Nu, chiar daca se transmite online trebuie semnat de ambele parti, fara semnatura contractul se considera nul
@ RIMAX

Pentru a fi valabil , un c.i.m. trebuie semnat de ambele parti - angajator si salariat.

Atentie , insa, ca sunt angajatori care transmit in REVISAL c.i.m. nesemnate de ambele parti.
Bun, si pana la urma cum procedez? Este de ajuns daca semnez eu si cu directorul general un exemplar si il pastrez?

Nu imi spuneti de revisal si de trimiteri pentru ca nu ma pricep, habar nu am care sunt procedurile si cum trebuie procedat, doar ca mi s-a parut ciudat ca nu e semnat.
Ultima modificare: Vineri, 8 Aprilie 2016
RIMAX, utilizator
Chiar daca nu va pricepeti , este totusi bine sa va informati pentru ca pot aparea neplaceri.

C.i.m. se semneaza la angajator de catre reprezentantul legal sau de imputernicitul acestuia in acest sens si de salariat.

C.i.m. se intocmeste in doua exemplare, cate unul la fiecare parte.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trimitere contract revisal fara sa fie semnat alex_me alex_me Buna ziua! As vrea sa-mi clarific o nelamurire. Am citit pe acest forum dar si pe altele despre persoane (angajatori) care au trimis un contract nesemnat de ... (vezi toată discuția)
Contracte depuse online alvld alvld Am rugamintea sa-mi spuna cineva daca angajatul nu mai trebuie sa semneze contractul depus online;mentionez ca angajatorul spune ca mi-a facut dar nu am ... (vezi toată discuția)
Contract individual de munca. elena_elias elena_elias Buna ziua, m-ar interesa sa stiu daca este inregula ca, contractul meu individual de munca sa nu fie semnat de catre angajator? Practic este o hartie care nu ... (vezi toată discuția)