avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Activitate maria207

Activitate maria207

Buna ziua . De cand cu modificarile la contributii sunt multe probleme cu plata salariilor. Exista vreo modalitate la administrator sa nu se mai platesca contributii asa mari ? Platesc la un salar de 600 lei pe cartea de munca ,contributii la salarul minim pe economie. Ce as putea face ? In felul acesta vom ramane fara servici.
Va multumesc !
Buna ziua
As vrea sa stiu daca se mai pune stampila de la Revisal pe contractele de munca.
Va multumesc !
Buna seara . De vreo luna incoace intr-un apartament de la parter s-au mutat doi tineri in chirie ,care de cand s-au mutat au facut numai galagie . Muzica merge noaptea fara intrerupere ,vizitatori sunt mereu care contribuie la galagie. Din cauza faptului ca sunt cam dubiosi si toata lumea se teme de ei nu a chemat nimeni politia .

Intrebarea mea este : Se poate face un avertisment catre proprietar in care sa specificam ce anume se intampla in apartamentul lui ? In care sa il anuntam ca daca nu se potolesc vom face plangere la politie .

Va multumim !
Răspuns la discuția angajare cenzor
Buna seara ,

Am citit cu mare atentie raspunsul d-voatra. Nici cenzorul si nici presedintele nu sunt pensionari . Din fericire am lamurit situatia ,dar daca este cineva care doreste sa explice modul de calcul al taxelor ,as fi fericita sa citesc intr-un comentariu nou .

Răspuns la discuția angajare cenzor
Va multumesc pentru detalii .Din pacate la cursul pe care l-am facut nu ne-au invatat foarte multe lucruri . De aceea caut si intreb ca sa ma pot lamuri si sa reusesc sa fac lucrurile asa cum trebuie .
Răspuns la discuția angajare cenzor
Aceste detalii le stim si noi .Am facut contract de mandat ,dar s-a hotarat ca fiecare sa fie platit. adica au salar . Acest lucru nu este lamurit complet, unu zice ca se depun la ITM si se platesc taxe pentru pensie si sanatate , altu zice ca se depune la finante si se plateste tot sanatatea si pensia.
Daca se adauga in lista cu cheltuieli doar pe baza contractului de mandat se mai aduna cota parte pentru taxe?
Va multumesc !
Buna seara
Va rog mult sa ma lamuriti la urmatoarea problema : s-a hotarat la sedinta angajarea cenzorului si a presedintelui . Stiu ca se face un contract de mandat , insa unde trebuie sa il depun si care sunt taxele de platit pentru aceste contracte .
Am contactat un contabil mai experimentat ,dar dansul nu a reusit sa ma ajute.
Trebuie sa depun contractele le ITM ?

Va multumesc .